Mesane tümörlerinin evrelendirilmesinde ultrasonografi, kompüterize tomografi ve manyetik rezonans görüntülemenin karşılaştırılması
- Tez No: 40255
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET : Ekim 1993 - Mart 1995 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi üroloji Anabilim Dalı Kliniğine mesane tümörü tanısı ile yatırılarak, değişik cerrahi girişimlerle patolojik evrelendirme yapılan 33 hastaya, preoperatif evrelendirme amacıyla TAUS ( ilave olarak 6 hastaya TRUSG ), CT ve MRG çektirilip sonuçlar karşılaştırıldı. TAUS ile 33 hastanın 32' sinde ( % 96 ) tümör tesbit edildi, ancak başarılı bir evrelendirme yapılamadı. Bütün vakalarda MRG, tümörleri tesbit ederken, 2 cm. den küçük tümörleri olan 2 vakada CT, tümörleri tesbit edemedi. Tümör evresi açısından CT % 45.5 patoloji ile uyum, % 24.2 overstaging, % 30.3 understaging gösterirken, MRG % 66.6 patoloji ile uyum, % 21.2 overstaging, % 12.2 understaging gösterdi. CT ve MRG'nin her ikisi de yüzeyel ve derin müsküler invazyonu ayırdedemedi. Perivezikal yağ dokusu invazyonunu göstermede ve LAP tesbitinde MRG, CT'den başarılı bulundu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT : * * Thirty-three patients with bladder cancer who were in Atatürk University Faculty of medicine with different surgical procedures were undergone preoperative staging by Transabdominal Ultrasonography ( TAUS ) ( additionally in 6 patients Transrectal Ultrasonography ( TRUS ) ), Computerized Tomography ( CT ) and Magnetic Resonance Imaging ( MRI ) and the results were compared. Thirty-two of the 33 patients tumors were examined by TAUS, but succesful staging couldn't have been done. Tumors were examined in all patients by MRI but in two patients tumors smaller than 2 cm. could not have been examined by CT. Staging by CT showed 45.5 % accordance with pathology, 24.2 % overstaging, 30.3 % understaging and MRI showed 66.6 % accordance with pathology, 21.2 % overstaging, 12.2 % understaging. CT and MRI couldn't have differentiated the superficial and deep muscle invation. MRI is more succesful than CT in showing perivesical adipose tissue invation and lymphadenopathy. Dr. IsaB&BEY