Yapay kollajen ve hidroksiapatit karışımının erken dönem kemik iyileşmesine etkilerinin histopatolojik incelenmesi
  1. Tez No: 40265
  2. Yazar: UĞUR TAŞMAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OSMAN TAHA KÖSEOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Pöröz partikül hidroksiapatit, kollajen matriks ve bu iki maddenin karışımının erken dönem kemik iyileşmesine etkilerinin karşılaştırmalı incelenmesini amaçlayan çalışmamızda deney hayvanı olarak 30 adet kobay kullanılmış ve hayvanların mandibulalarında her iki tarafında ikişer adet defekt oluşturularak, kaviteler sırasıyla hidroksiapatit, kollajen matriks ve hidroksiapatit-kollajen ile doldurulmuştur. Açılan kavitelerden biri kontrol grubu olarak boş bırakılmıştır. 7, 14 ve 21. günlerde kobaylardan elde edilen kesitlerde değişik histopatolojik boyamalar yapılarak, defektlerdeki yeni kemik oluşma miktarları karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Sonuçlara bakıldığında, kullanılan tüm alloplastik materyallerin sert ve yumuşak dokular ile uyumlu olduğu ve yeni kemik gelişimini olumlu yönde etkiledikleri izlenmiş ve hidroksiapatit-kollajen karışımının tüm periodlarda kontrol grubuna oranla daha yüksek derecede kemik iyileşmesi sağlarken, sadece kollajen uygulanan grubun, kontrol grubuna benzer bir iyileşme gösterdiği görüldü. Bunun yamsıra özellikle kollajen matriksin hidroksiapatit ile karşılaştırılarak kullanıldığında hidroksiapatitin dispersiyonunu engellediği, cerrahi manipülasyonunu kolaylaştırdığı ve yem kemik yapımı için uygun bir matriks oluşturduğu gözlendi. 80
Özet (Çeviri)
SUMMARY In our study the effects of hydroxyapatite, collagen matrix and combination of these two materials, on short term bone healing were histopathologically compared. 30 Guinea pigs from both sexes were selected and two experimental defects were created on both sides of the corpus mandible and filled with hydroxyapatite, collagen matrix and combination of these two materials. One defect was left empty as control group. The histopathologic examinations were performed on 7th, 14th and 21st days. The results of our experimental study showed that the whole materials were biocompatible with the soft and hard tissues and aggrevated the bone healing capacity. When compared, hydroxyapatite - collagen combination effected the bone reperation phase better than the other autoplastic materials. 81