建筑学角度下的帕慕克 《伊斯坦布尔》 研究
İstanbul araştırmasına dayalı olarak Orhan Pamuk'un mimari perspektifi
  1. Tez No: 402766
  2. Yazar: ÖMER EYÜP BOZAN
  3. Danışmanlar: DR. WANQIAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Sanat Tarihi, Türk Dili ve Edebiyatı, Architecture, Art History, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Çince
  9. Üniversite: Huazhong University of Science and Technology
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Ferit Orhan Pamuk 7 Haziran 1952 tarihinde İstanbul'da doğmuştur. Şu an Avrupa'daki en mükemmel romancılardan ve uluslararası tanınan Türk devlerinden biridir. Pamuk için İstanbul, imparatorluk kalıntılarıyla dolu bir şehirdir, Osmanlı imparatorluğunun yıkılmasından sonra İstanbul'un mevcudiyetini tüm dünya unutmuş görünmektedir. Ancak yetenekli Ferit Orhan Pamuk en gerçek Türkiye'yi bize göstermek için benzersiz bir yönteme sahiptir, bu marjinalleşmiş ülke kültürünü, tarihini, açıklamalarını, şehir ortamını ve sanatı en canlı şekilde göstermiştir. Osmanlı binalarının yapıları, Ferit Orhan Pamuk'un çalışmalarında uzun binalar yerine sulak alan binasıdır; Osmanlı imparatorluğunun üzüntüsünü sembolize eder. Çekirdek unsur, arka plandaki alan değil, evdir. Batı ve doğu ve aidiyet arasındaki zıtlığı yansıtan çok işlevli bir rol oynar. Ev kurgusal çoklu yapı olduğunda, roman karakterleri ve şehrin tarihi binaları yerleştirilir. Bu Makale; Türkiye, Avrupa ülkeleri ve Çin arasında kıyaslama çalışmasıyla İstanbul'un Çin'e yayılmasını ve bunun etkisinden bir örnek olarak da Ferit Orhan Pamuk'un edebi başarılarından kaynaklandı;“Endişeleri çağıran”ve onun gözünden İstanbul'u yorumladı. Betimleme ve açıklamayı birleştirerek mükemmel bir şekilde İstanbul'un ve İslami şehir binalarının kısa bir tarihini özetlemiştir. Tartışma, Çine ve batı kültürü arasında tarihle birlikte, kültür, yapılar, şehir ortamı ve sanatı kapsamıştır ve umarım Osmanlı imparatorluğu, Türkiye ve İstanbul ile ilgili olan kimseler bu kültürü anlamak ve onları tartışma ve araştırmaya teşvik etmek için faydalı olabilir. Anahtar kelimeler:FERİT ORHAN PAMUK, İSTANBUL, KÜLTÜR, MİMARİ
Özet (Çeviri)
Ferit Orhan Pamuk,was born in istanbul in 7th of June 1952.He is one of the most excellent novelist in present Europe,as well as Turkish literary giants that internationally renowned.For Pamuk, Istanbul is a city which is full of empire ruins,seems the whole world has already forgot about the existing of Istanbul as the old Osman imperial declined.However,talented Ferit Orhan Pamuk has his unique way to show us a most real Turkey, include this marginalized country's culture,history,instructions,city environment and art was demonstrated most vividly .The Osman building structures is wetlands building instead of tall buildings in Ferit Orhan Pamuk works , it symbolizes the sadness of Osman empire.The core element is not space background, but home is .It plays a multifunctional role which reflects the opposition between western and eastern,as well as sense of belonging.As home is a fictional multi-structure,then novel characters and historic buildings for the city are setting up . This article started from Ferit Orhan Pamuk's literary achievements ,as an example from the spreading and influence to China of > ,by comparison study between Turkey,Euro counties and China,expounded the“Calling worries”and the Istanbul in his sight.Combining description and explanation,he perfectly summarized a brief history of Istanbul and the islamic city buildings .With history,the discussion included culture,structures,city environment and art between Chinese and western culture ,hopefully can be useful for the people whom is interested in Osman empire > Turkey and Istanbul,to understand these culture also encourage them for further discuss and research. KEYWORDS: FERIT ORHAN PAMUK,ISTANBUL,CULTURE,ARCHITECTURE