Adli amaçlarla Rh eritrosit antijenlerinin microtyping (mikro tiplendirme) yöntemlerle fenotiplendirilmesi
  1. Tez No: 40310
  2. Yazar: LALE KELLECE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SERPİL SALAÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Paternite tayini, doku ve biyolojik sıvılar ile bunlara ait leke ve artıkların tanımlanması ve kimliklendirilmesi Adli Seroloji'nin temel uğraşılandır. Paternite tayininde veya biyolojik sıvı ve lekelerinin kimliklendirilmesinde, eritrosit antijenlerinin gösterilmesi ilk basamağı oluşturmaktadır. Eritrosit antijenlerinin incelenmesinde çeşitli agglütinasyon yöntemleri kullanılmaktadır. Günümüzde klasik agglütinasyon yöntemlerine göre bazı üstünlükleri olduğu bildirilen microtyping yöntemler geliştirilmiştir ve bu yöntemlerin kullanımı giderek yaygınlık kazanmaktadır. Microtyping yöntemlerin, daha az materyal ve serumla daha hassas sonuçlar verdiği, kısa sürede tamamlanabildiği, değerlendirme ve agglütinasyonlann görüntülenmesinin kolay olduğu bildirilmektedir. Bu çalışmada; taze kan örneklerinde Rh antijenlerinin tüp test, mikroplate ve jel test ile saptanması, bu üç yöntemin hassaslık ve güvenilirlik yönünden değerlendirilmesi ve Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı'nın kuruluş aşamasında olan Adli Seroloji Laboratuvannda kullanılabilirliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntemler avantajları yönünden karşılaştırılmıştır. Çalışmada 76 gönüllü vericiden alınan kan örneklerinde, tüp test ve mikroplate yöntemi ile aynı Rh fenotipleri saptanmıştır. Jel test ID-kartlan ile çalışılan 38 örneğin 37sinde Rh fenotipleri, tüp ve mikroplate yöntemi ile saptanan fenotipler ile aynı bulunmuştur. Diğer 1 örneğin, Rh fenotipi tüp ve mikroplate yöntemi ile saptanan fenotipden farklı bulunmuştur. Çalışma sonunda, eritrosit antijenlerinin incelenmesinde birbirini kontrol edebilecek, en azandan iki ayrı agglütinasyon yönteminin kullanılmasının daha sağlıklı sonuçların eldesine olanak tanıyacağı kanısına varılmıştır. 45
Özet (Çeviri)
SUMMARY Identification and individualization of biological stains and body fluids and also paternity testing are the main topics of Forensic Serology. Determinations of erythrocyte antigens by agglutination is the first step of these procedures. There are various agglutination methods used for determination of erythrocyte antigens. Recently, some microtyping methods which have advantages compared to the classic agglutination methods had been developed, and they become increasingly world wide accepted methods. It is concluded that these microtyping methods are more sensitive with less amount eryhtrocytes and antisera than the other conventional methods. It has also good advantages for photography and provide prominent evidences. These methods take less time than the others. In this study, blood samples taken from 76 donors were phenotyped for Rh antigens by classic tube test, microplate and gel test microtyping methods. Obtained results were compared and, studied to evaluate the advantages of these methods for sensitivity, reliability and economic aspects. We suggest that, at least two different methods must be performed in determination of blood group erythrocyte antigens for forensic purposes to facilitate comparing the results. 46