Soğan tohumu kökleri ve sıçan (rat) karaciğerinde histon proteinlerinin saflaştırılması ve elektroforotik özellikleri
  1. Tez No: 403899
  2. Yazar: HİKMET GEÇKİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN M. GÖZÜKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Histon proteinlerin saflaştırılması için bu çalışmada materyal olarak, so~an tohumu genç kök uçları ve sıçan (rat) karacigeri kullanılmıştır. BUyUmekte olan genç kök uçlarında ve yüksek derecede rejenere olabilen sıçan karaci~erinde mitotik faaliyet çok hızlı devam etmekte, dolayısı ile nuklear materyal de oldukça fazla bulunmaktadır. Böyle dokularda D:I!A, R\'A ve do] ayısı il e histon proteini sentezinin de çok hızlı olaca~ı düsüncesiyle bu materyaller seçilmişlerdir. Her iki dokudan, histon proteinlerin saflaştırılması iki farklı metodla gerçekleştirilmiştir. mu kökleri için bUtUn dokudan total histon ekstraksiyonu sıçan karaeiAeri içinse kimyasal fraksiyonlama metodu ile histon proteinler saflaştırılmı.ştır. Saflaştırılmış histo:"! proteinlerin değisik Jel sistemlerinde elektroforetik özellikleri arastırılmıştır. Özellikle % 7.5 jel konsantrasyonlu asit-Ure-poliakrılamid sistemlerde nisbeten H2B ve H2A histon fraksiyonları hariç diAer histon fraksiyonlarının iyi bir şekilde biribirlerinden ayrıldıkları gözlenmiştir. Her iki dokudan elde edilen histonlar.ın elektroforetik özelliklerinin oldukça benzer olduğu kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Gro~ing young root tips of on10n sseds and rat liver ~ere used in this study for isolation of histones. The amount of nuclear material and mitotic ectivity ere very high in the growing root tips and rat liver which have higher regenerating capaeity. ThE synthesis of DNA, RNA and histone proteins are very rapid in this tisEues. Iherefore, it ~as thought that these tissues were good sourees for the extrection of histones. Histone extraction in the se tissues were eccomp- Iished in two different methods. The whole tissue WES used for total histone extraction for growing root tips of onion and chemieaI fraetinatian method for rat liver. Extraction of histone were obtained by utilizing two different methods and used in electrophoresis for analysis of ~lectrophoretic properties of the histone pro t eı· ns~ -.1 t“'as notı.ce,a t hı a t , 'l-J' ıstünes ı. n t,l ı e -i. ”c"'o/D' ge 1 coneentration of the aCid-urea-polyacrilamide system were relatively separated from each other and gav~ good resolution, except H2B and ıl2A protein fractions. The electrophoretic properties of histones in toth o gro,dng i'ot tips of onion and rat liver are found to be quite similar.