Dansçı ayıların rehabilitasyonları sırasında kan parametrelerindeki değişiklikler
The Changes in blood parameters during the rehabilitation of dancing bears
- Tez No: 40390
- Danışmanlar: PROF.DR. NİHAT MERT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET İstanbul ve yöresinde yaz sezonlarında ticari amaca yönelik olarak bakıcıları tarafından eğitilip, yetiştirilen dansçı ayıların biyomedikal durumlarını incelemek, sunulan çalışmanın ana hedefidir. Bu amaçla İstanbul'da yakalanıp U.Ü. Veteriner Fakültesi Vahşi Yaşam Araştırma Merkezinde (VYAM) rehabilitasyon programına alman 12 erkek, 6 dişi toplam 18 adet ayının yakalandıktan hemen sonra ve rehabilitasyon programı sonrasında usulüne uygun olarak anestezi altında V.iliaci'den kan örnekleri alındı. Serumları çıkarıldı. Numunelerde metabolit, mineral ve enzim olarak 3 bölümde toplam 25 çeşit biyokimyasal parametre analiz edildi. Her numunede metabolitlerden; glukoz, üre, ürik asit, kreatinin, total kolesterol, trigliserid, total protein, albumin, globulin, total bilirubin, direkt bilirubin, indirekt bilirubin düzeyleri, mineral olarak; sodyum, potasyum, klor, kalsiyum, fosfor, magnezyum incelenirken, Aspartat Aminotranferaz (AST), Alanın Aminotransferaz (ALT), Alkalen Fosfataz (ALP), Gamma Glutamil Transpeptidaz (GGT), Laktat Dehidrojenaz (LDH), Kreatin Kinaz (CK), Amilaz enzimlerinin de aktiviteleri otoanalizor ile rehabilitasyon öncesi ve sonrası olmak üzere 2'şer defa ölçüldü. Elde edilen değerler rehabilitasyon öncesinde yukarıdaki sıraya uygun olarak; 108.40 mg/dl, 19.30 mg/dl, 0.83 mg/dl, 1.0 mg/dl, 344.0 mg/dl, 395.0 mg/dl, 6.84 g/dl, 4.04 g/dl, 2.80 g/dl, 0.25 g/dl, 0.14 mg/dl, 0.18 mg/dl, 137.71 m£q/l, 4.49 mEq/l, 102.41 ınEq/l, 9.26 mg/dl, 6.88 mg/dl, 2.21 mg/dl, 65.77 U/l, 22.94 U/l, 35.50 U/l, 14.0 U/l, 508.22 U/l, 125.94 U/l, 44.61 U/l rehabilitasyon sonrasında yine sırasıyla; 118.72 mg/dl, 23.05 mg/dl, 0.77 mg/dl, 1.30 mg/dl, 322.88 mg/dl, 252.66 mg/dl, 7.05 g/dl, 3.83 g/dl, 3. 18 g/dl, 0.24 mg/dl, 0. 14 mg/dl, 0. 14 mg/dl, 135.88 mEq/l, 4.15 mEq/l, 102.61 mEq/l, 9.28 mg/dl, 5.47 mg/dl, 2.22 mg/dl, 76.12 U/l, 35.33 UA, 43.16 U/l, 11.94 U/l, 589.83 UA, 109.53 U/l, 27.70 U/l olarak saptandı. Tüm bu sonuçlar genel amaca yönelik olarakrehabilitasyon programı öncesi ve sonrası değişimler şeklinde yorumlandı. Ayrıca cinsiyet açısından erkek ve dişi olarak 2 grup altında, yaş bakımından yetişkin, genç, yavru olarak 3 farklı gruba ayrılıp aynı şekilde değerlendirmeye tabi tutuldu. İstatistiksel olarak varyans analizi ve Mann-Whitney U testi ile gruplar arasındaki farklılıkların önem dereceleri hesaplandı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The changes hi blood parameters during the rehabilitation of dancing bears. The purpose of this study was to observe the biomedical conditions of dancing bears which have been to attract the tourists visiting Istanbul and its vicinity during the summer. For this purpose a total of 18 bears (12 male and 6 female) were confiscated in Istanbul and brought U.U. Faculty of Veterinary Medicine Wildlife Research Centre for in to rehabilitatiton programme. Blood samples were taken from V. iliaci under the anesthesia before and after rehabilitation programme. Sera were separated and examined for metabolites, minerals and enzymes by using 25 different biochemical tests. In all of the samples as metabolites; glucose, urea, uric acid, creatinine, total cholesterol, triglyceride, total proten, albumin, globulin, total bilirubin, direct and indirect bilirubin; as minerals sodium, potassium chloride, calcium, phosphate, magnesium levels and Aspartate Amino Transferase (AST), Alanine Amino Transferase (ALT), Alkalene Phosphatase (ALP), Gamma Glutamyl Transpeptidase (GGT), Lactate Dehydrogenase (LDH), Creatine Kinase (CK) and Amylase activities were measured by using autoanalyzer for two times before and after rehabilitation programme. According to the order above the metabolites values were determined as; 108.40 mg/dl, 19.30 mg/dl, 0.83 mg/dl, 1.0 mg/dl, 344.0 mg/dl, 395.0 mg/dl, 6.84 g/dl, 4.04 g/dl, 2.80 g/dl, 0.25 g/dl, 0.14 mg/dl, 0.18 mg/dl, 137.71 inEq/1, 4.49 inEq/1, 102.41 mEq/1, 9.26 mg/dl, 6.88 mg/dl, 2.21 mg/dl, 65.77 U/l, 22.94 U/l, 35.50 U/l, 14.0 U/l, 508.22 U/l, 125.94 U/l, 44.61 U/l before rehabilitation and the values were determined as 118.72 mg/dl, 23.05 mg/dl, 0.77 mg/dl, 1.30 mg/dl, 322.88 mg/dl, 252.66 mg/dl, 7.05 g/dl, 3.83 g/dl, 3.18 g/dl, 0.24 mg/dl, 0.14 mg/dl, 0.14 mg/dl, 135.88 mEq/1, 4.15 mEq/1, 4102.61 mEq/1, 9.28 mg/dL 5.47 mg/dL 2.22 mg/dL 76.12 U/L. 35.33 U/l, 43.16 U/L. 11.94 U/l, 589.83 U/l, 109.53 U/l, 27.70 U/l after rehabilitation programme. All of the results not only are extrapolated for the evaluation of rehabilitation programme, but also extrapolated in the interpretation of sex differences as female versus male, and of the age differences as cubs, young adults and adults. Statistically by variance analysis and Mann-Whitney U tests significance level of differences among the groups were calculated.