Malatya yöresi kör fareleri (rodentia: spalacedae) üzerinde sitogenetik bir inceleme
- Tez No: 403920
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Spalacidae familyasında gözlenen kromozomal polimorfi zemin nedenlerinin anlaşılmasına, Spalax genusunun taksono mi ve türleşme probleminin izahına katkıda bulunulması için bu çalışma planlanmıştır . Bu amaçla Fırat Nehrine katılan Tohma çayı (Malatya) 'nın iki tarafında kalan bölgedeki Spalax populasyonlarının si togenetik incelenmesi gerçekleştirilmiştir. Toplam 19 k ör fare dene ği ü ze rinde yapılan araştırmada“Colchicinehypotonic citrate”tekniğinin bir modifi kasyonu olan yöntemle örneklerin femur iliği preparat larından en az 30 metafaz plağının sayımı ve fotomikrogra fları ile karyotip analizleri yapılmıştır. Araştırma bölgesindeki Spalax leucodon Nordmann (1840) 3 populasyona ayrılarak incelenmiştir. Bu populasyonlardan Tohma çayının güneyindeki“Malatya populasyonu”nun diploid kromozom sayısı 60 ve NF değerleri 80, Tohma çayının kuzeyindeki iki populasyondan“Yazıhan populasyonu”aynen Malatya populasyonu gibi 2n ; 60 olup NF ; 80 olarak bulunmuştur. Oysa, daha kuzeyde k i“Arguvan po pula syonu”nun ise diploid kromozom sayısı 60, NF değerleri 82 olarak tespit edilmiştir. Bu veriler ışığında bu üç Spalax populasyonunda n Malatya ve Yazıhan populasyo nlar ı nın ve onlardan farklı kromozom morfolojisi gösteren Arguvan populasyonunun sitogenetik durumları ve evolusyonları tartışıldı.
Özet (Çeviri)
In this st udy, chromosomal polymorphism and s peci ation problems in genus Spalax has been investigated . Analysis of karyotype were co nducted in three populations of Spalax, separated by Tohma Stream, Malatya, which joins to river Fırat . In the study, a total of 19 Spalax specimens were examined. An average of 30 metaphase cells were cond ucted to determine the diploid number of each a nimal i nv estigated using“Colchicinehypotonic citrate”technique. The specimens from three populatio ns were identified as Spalax leucodon Nordmann (1840) . Upon karyotype ana1ysis it is es tabli s hed tha t the two populations at the both side of Tohma Stream (which were named as Malatya and Yazıhan populations) posses the same karyologie with 2n = 60 and NF = 80. On the other hand Arguvan populations, further n or th of Tohma S t ream, v which is geographicall y n o t isolated from Yazıhan populati on, has a diploid number of 60 a nd NF=80. The observation on the absence of metacentr ic and submetacentric aı:tosome s wa s fo und to be very interestingo The probability of a pericen t ric i nversion in the Arguvan population was discussed from the evolutionary point of view .