Deneysel olarak oluşturulan araknoidite hyaluronidazın etkisi
- Tez No: 40478
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET SELÇUKLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Araknciditin tedavisinde günümüze kadar bir çok medikal ve cerrahi yön tem uygulanmasına rağmen, sonuçlar maalesef yüz güldürücü değildir. Bu ça lışmada fibrinolitik bir ajan olan hyaluronidazın deneysel olarak oluşturulan araknoidite etkisi araştırıld. Onsekiz köpekte, intratekal tüberküloz basili verile rek araknoidit oluşturuldu. Köpekler, her biri 6 köpekten oluşan kontrol ve teda vi grublarına ayrıldı. Tedavi grubiarından birine deneyin başlangıcından 15 gün sonra, diğerine 3 ay sonra 15 gün arayla 3 kez 1000 İÜ intratekal hyaluro- nidaz verildi. Kontrol grubu ve erken dönem tedavi grubu köpekler 3 ay sonra, geç dönem tedavi grubu köpekler 4.5 ay sonra sakrifiye edilerek beyinleri çı kartıldı. Histopatolojik inceleme sonucunda kontrol grubu ve erken dönem te davi grubu köpeklerde maksimal şiddette, geç dönem tedavi grubu köpeklerde minimal şiddette pia-araknoidal inflamatuar reaksiyon tesbit edildi. Deneysel çalışma sonucunda, hyaluronidazın etyolojik faktörlerin ortadan kalkmasından sonra yeteni dozda kullanılmasıyla oluşmuş araknoiditi çözmede önemli dere cede etkil' olduğunu ve herhangi bir yan etkisinin olmadığını tesbit ettik.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Various medical and surgical treatment methods have been tried in arachnoiditis, but unfortunately no satisfactory treatment is available. In this study, ef foots of a fibrinolytic agent, hyaluronidase, on experimentally induced arachnoiditis were investigated. Arachnoiditis was induced in 18 dogs by intrat hecal application of tuberculosis bacilli. The dogs were divided into control and treatment groups of 6 dogs each, intrathecal hyaluronidase 1000 IU 3 times with 15 days intervals was applied to treatment groups starting at 15 th day of study in one group and 3 th month of study in other group. The dogs in control and early treatment groups were sacrificed at the end of 3 months and dogs in late treatment group were sacrificed at the end of 4.5 months, and brains were extracted. Histopathological examination showed maximal severity pia-arach- noiodal inflammatory reaction in control and early treatment group dogs, while the reaction in late treatment group was minimal. We concluded, according to results of this experimental study, that after disappearance of etiologic factors, sufficient doses of hyaluronidase is significantly effective in resolving arachnoi ditis, and that it has no side effects.