Köpek modelinde oluşturulan deneysel vazospazm üzerine ginkgo biloba ekstraktının etkisi
- Tez No: 40479
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET SELÇUKLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Subaraknoid kanamadan sonra oluşan geç serebral vazospazmın patogenezi tam olarak anlaşılamamasına rağmen, son zamanlarda yapılan çalışmalar serbest radikallerin ve Platelet Activating Factor'ün serebral vazospazmın patogenezinde önemli rol oynadığını ortaya koymuştur. Bu amaçla, bir serbest radikal toplayıcı ve Platelet Activating Factor antagonisti olan Ginkgo biloba ekstraktı (EGb 761)'nın, kö peklerde deneysel subaraknoid kanamadan sonra oluşan geç serebral vazospazmı önlemesindeki etkileri araştırıldı. Kontrol grubunda 7 adet, tedavi grubunda 7 adet olmak üzere toplam 14 kö pekte subaraknoid kanama yapılmadan önce anjiografi yapıldı ve baziller arter bifur- kasyonunun 2 mm distalinden baziller arter çapı ölçüldü. Daha sonra tedavi ve kont rol grubunda ortalama 5 mi otolog kanın intrasistemal enjeksiyonu ile iki zamanlı su baraknoid kanama oluşturuldu. Tedavi grubundaki hayvanlara ikinci SAK'ın birinci saatinden itibaren, günde bir kez olmak üzere, 7 gün süreyle iv. infüzyon şeklinde 10 mg/kg Ginkgo biloba ektsraktı verildi, ikinci SAK'ın 8. günü tedavi ve kontrol gru-48 bundaki hayvanlara yeniden anjiografi yaparak aynı yerden baziller arter çapı ölçüldü. Aynı gün her iki gruptaki hayvanlar perfüzyon fiksasyon tekniği ile öldürüldükten sonra kraniektomi yapılarak mikrocerrahi tekniği ile baziller arter çıkarılıp hisîopatolojik olarak incelendi. Kontrol ve tedavi grupları anjiografik ve histopatolojik olarak karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Although the pathogenesis of late cerebral vasospasm after subarachnoid he morrhage (SAM) hasn't been able to be understood precisely, recent studies have shown that free radicals and platelet activating factors (PAF) play an important role in pathogenesis of cerebral vasospasm. For this reason, we have searched the ef fects of Ginkgo biloba extract which is a free radical scawenger and a PAF antago nist; in basis in preventing the late cerebral vasospasm occuring after the experi mental SAH in dogs. Cerebral angiography was induced before subarachnoid hemorrhage was per formed in 14 dogs, 7 in control group and 7 in therapy group and also the basillary artery diameter was measured to 2 mm distaly from the bifurcation of basillary ar tery. Afterwards forming a double period SAH in both groups by injection of 5 cc of otolog blood intracisternelly, we applied 10 mg/kg Ginkgo biloba extract to therapy group starting from the 1sî day of 2nd SAH by intravenous infusion for 7 days, daiiy. Angiography was reperformed on the 8th day of 2nd SAH to both groups and basil-50 lary artery diamater was measured again in the same place. After killing the dogs in both groups by perfusion fixation technique on the same day, histopathologic exami nation of basillary artery which was excised by microsurgery technique after craniec tomy, was done. Control and therapy groups were compared angiographically and histopatho- logically.