Muğla yöresine ait propolis örneklerinin antimikrobiyal, antibiyofilm, antioksidan ve quorum quenching aktivitelerinin araştırılması
Investigation of antimicrobial, antibiofilm, antioxidant and quorum quenching activities of propolis samples from the mugla region
  1. Tez No: 405111
  2. Yazar: HALİME ALIÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tez çalışmasında, Muğla ili ilçelerinden toplanan propolis örneklerinin etanol ekstraklarının antimikrobiyal, antibiyofilm, antioksidan ve antiquorum quenching aktiviteleri araştırılmıştır. Antimikrobiyal aktiviteleri kuyu difüzyon ve broth tüp dilüsyon yöntemleri kullanılarak; antibiyofilm aktiviteleri mikroplaka yöntemi kullanılarak; antioksidan aktiviteleri DPPH serbest radikal giderim, β- karoten linoleik asit ve ferrik tiyosiyanat yöntemleri kullanılarak tespit edilmiştir. Ekstraktların antimikrobiyal aktivitelerinin belirlenmesi için Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Kültür Koleksiyonuna (MUKK) ait Listeria monocytogenes ATCC 7944, Streptococcus mutans CNCTC 8/77, Escherichia coli ATCC 25922, Staphylococcus aureus ATCC 25923, Salmonella typhimurium ATCC 14028 ve Candida albicans ATCC 10239 suşları kullanılmıştır. Mikroorganizmaların minimum inhibisyon konsantrasyonları (MİK) 1- >100 mg/mL arasında belirlenmiştir. En düşük MİK değeri 1 mg/mL ile AP6 kodlu propolis ekstraktında Salmonella typhimurium' a karşı tespit edilmiştir. Antibiyofilm aktivite sonuçlarına göre en yüksek biyofilm inhibisyonu MİK' da AP1 ekstraktında % 82.60 ile S. mutans'a karşı; AP2 ekstraktında % 67.45 oranında L. monocytogenes'e karşı; AP3 ekstraktında % 73.02 ile S. mutans'a karşı; AP4 ekstraktında % 64.05 ile L. monocytogenes'e karşı; AP5 ekstraktında % 70.58 ile S. typhimurium'a karşı; AP6 ekstraktında % 93.43 ile S. typhimurium'a karşı ve AP7 ekstraktında % 72.43 oranında S. mutans'a karşı tespit edilmiştir. Çalışmada kullanılan propolis ekstraktları içerisinde en yüksek antioksidan aktivite DPPH serbest radikal giderim yöntemine göre 3.94 mg/mL IC50 değeri ile AP7 ekstraktında; β-karoten linoleik asit yöntemine göre % 91.10 indirgeme oranı ile AP7 ekstraktında belirlenmiştir. Ferrik Tiyosiyat yönteminde (FTC) ise en yüksek giderim % 51.77 indirgeme oranı ile AP1 ekstraktında görülmüştür. En yüksek antiquorum sensing aktivite AP7 ekstraktında tespit edilmiştir. Yine en yüksek violacein üretimi inhibisyonu MİK,MİK/2,MİK/4 değerlerinde % 100 ve MİK/8 değerinde % 51.0 ile AP7 ekstraktında tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, antimicrobial, antibiofilm, antioxidant and quorum quenching activities of the ethanol extracts of propolis samples collected from Muğla district were investigated. Antimicrobial activity was determined using the well diffusion and broth tube dilution methods, antibiofilm activity with microplate biofilm method, and antioxidant activity with DPPH radical scavenging, β-carotene linoleic acid and ferric thiocyanate methods. To determine the antimicrobial activity of the extracts, Listeria monocytogenes ATCC 7944, Streptococcus mutans CNCTC 8/77, Escherichia coli ATCC 25922, Staphylococcus aureus ATCC 25923, Salmonella typhimurium ATCC 14028 and Candida albicans ATCC 10239 strains from the Muğla Sıtkı Koçman University Culture Collection (MUKK) were employed. Minimum inhibitory concentrations (MIC) against microorganisms were determined from 1 to >100 mg/ml. The lowest MIC value was found as 1 mg/ml for AP6 propolis extract against Salmonella typhimurium. According to the antibiofilm activity results, highest biofilm removals were detected at concentrations of MIC as 82.60% for AP1 against S. mutans, 67.45% for AP2 against L. monocytogenes, 73.02% for AP3 against S. mutans, 64.05% for AP4 against L. monocytogenes, 70.58% for AP5 against S. typhimurium; 93.43% for AP6 against S. typhimurium and 72.43% for AP7 against S. mutans. The highest antioxidant activities were found at AP7 extract with an IC50 value of 3.94 mg/ml for DPPH radical scavenging method and with 91.10% reduction rate for β-carotene linoleic acid method. The highest reduction at ferric thiocyanate method was shown at AP1 extract with a rate of 51.77%. The maximum antiquorum quenching activity was determined at AP7 extract. In addition, the highest inhibition of violacein production was detected at AP7 extract as 100% at concentrations of MIC, MIC/2 and MIC/4, and 51.0% at a concentration of MIC/8.