Muğla ili Ortaca ilçesinde nar bahçelerinde sorun olan turunçgil unlubiti [Planococcus citri, Risso (Hemiptera:Pseudococcidae)]'nin populasyon yoğunluğu, populasyon dalgalanması ve doğal düşman kompleksinin belirlenmesi
To determine the population density, population fluctuation and natural enemy complex of citrus mealybug [Planococcus citri Risso (Hem.:Pseudococcidae)] that is problem in the pomengranate orchards in the Ortaca country in Mugla province
- Tez No: 405110
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SUNGUR CİVELEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Ziraat, Biology, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Muğla ilinin Ortaca ilçesinde, 2014 yılında 4 ay boyunca gerçekleştirilen bu çalışmada Planococcus citri Risso'nin 5 farklı nar bahçesindeki (Geren, Eskiköy, Geren, Arıtma, Fevziye) lokasyonlarda yüzde bulaşıklık oranları, zararlının populasyon yoğunluğu, parazitoit kompleksi ve parazitoitlerin zararlıyı parazitleme oranları belirlenmiştir. % bulaşıklık oranları tüm bahçelerde genel olarak %2-28 olarak kaydedilmiştir. Populasyon yoğunluğu 2., 3. ve 4. bahçelerde Temmuz ayında, 1. ve 5. bahçelerde ise Eylül ayında yüksek seviyeye ulaşmıştır. Turunçgil unlubitinin populasyon yoğunluğunun, tüm bahçelerde Eylül ayının ortasından itibaren hızla düşmeye başladığı görülmüştür. 2014 yılı Temmuz-Ekim ayları boyunca, bahçelerde zararlıyı parazitleyen parazitoitlerin parazitoit kompleksini genel olarak Encyrtidae (Hymenoptera) familyasına ait 4 farklı tür oluşturmuştur. Bu türler: Leptomastix dactylopii Howard, Coccidoxenoides perminutus Girault, Anagyrus kamali Moursi, Comperiella bifasciata Howard olarak belirlenmiştir. Söz konusu parazitoitlerden en yüksek yüzde parazitleme oranı %33,33 ile Leptomastix dactylopii türünde saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, % infestation rates, population density and parasitoid complex of Planococcus citri Risso (Hem.: Pseudococcidae) and parasitism rate of the parasitoids were determined in 5 different pomegranate orchards (Geren, Eskiköy, Geren, Arıtma, Fevziye) in Ortaca country (Muğla Province) during 4 months in the year 2014. General % infestation rates was recorded as %2-28 for all orchards. Population density was reached high level in second, thirth and fourth orchards in July, but it was reached high level of density in September for first and fifth orchards. It is recognised that citrus mealybug population density is decreased after September in all orchards. As a result of this study 4 species belongs to Encyrtidae (Hymenoptera) was determined as parasitoids of citrus mealybug. Determined species are: Leptomastix dactylopii Howard, Coccidoxenoides perminutus Girault, Anagyrus kamali Moursi, Comperiella bifasciata Howard. Highest parasitism rate was determined in the Leptomastix dactylopii with the rate of %33.33.