Muğla bölgesinde doğal olarak yayılış gösteren Lamiaceae üyelerinin nöroprotektif potansiyelinin araştırılması
Investigation of neuroprotective potential of Lamiaceae members naturally growing in Mugla region
- Tez No: 405120
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURDAN SARAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada; Muğla yöresinde doğal olarak yayılış gösteren Lamiaceae familyasına ait Sideritis leptoclada O. Schwarz & P.H. Davis, Teucrium chamaedrys L. subsp. lydium O. Schwarz, Teucrium polium L., Ballota nigra L. subsp. foetida Hayek ve Marrubium vulgare L. türlerine ait etanolik ekstraktlarının asetilkolinesteraz ve tirozinaz inhibisyon aktiviteleri araştırılmıştır. Bitkilerin etanolik ekstraktları soksalet aparatı kullanılarak elde edilmiştir. Ekstraktların asetilkolinesteraz inhibisyon aktiviteleri asetilkolinin substrat olarak kullanıldığı spektrofotometrik Ellman yöntemiyle tespit edilmiştir. Bitki ekstraktlarının tirozinaz inhibisyon aktiviteleri ise dopaminin (L-DOPA) substrat olarak kullanıldığı modifiye Dopakrom yöntemiyle belirlenmiştir. Asetilkolinesteraz inhibisyon aktivitesi analizinde en yüksek etkiyi % 33.80 ± 4.5 ile T. chamaedrys subsp. lydium bitki ekstraktı göstermiştir. Bunu % 23.66 ± 0.7 ile T. polium takip etmiştir. S. leptoclada, B. nigra subsp. foetida ve M. vulgare bitkilerinde ise asetilkolinesteraz inhibisyon aktivitesi gözlenmemiştir. Tirozinaz inhibisyon aktivitesi analizinde ise en yüksek etkiyi % 28.41 ± 0.1 ile T. chamaedrys subsp. lydium ekstraktı göstermiştir. Bunu % 26.15 ± 0.7 ile T. polium, % 13.01 ± 3.5 ile B. nigra subsp. foetida, % 9.50 ± 0.9 ile M. vulgare ve % 7.72 ± 1.6 ile S. leptoclada ekstraktları takip etmiştir. Çalışmada inhibisyon aktivitesi gösteren türlerin Alzheimer ve Parkinson hastalıklarının tedavisinde kullanılabilecek drog ham maddeleri olabilecekleri sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, acetylcholinesterase and tyrosinase inhibition activities of ethanolic extracts, which were obtained from S. leptoclada O. Schwarz & P.H. Davis, T. chamaedrys subsp. lydium O. Schwarz, T. polium L., B. nigra L. subsp. foetida Hayek and M. vulgare L. species, belonging to the Lamiaceae family and naturally spread in the Mugla region, were investigated. Ethanolic extracts of the plants were obtained by soksalet apparatus. The acetylcholinesterase inhibitory activity of the extracts were determined by using the spectrophotometric method of Ellman, which acetylcholine was used as a substrate. The tyrosinase inhibitory activity of the plant extracts were detected by modified Dopachrome method, which dopamine (L-DOPA) was used as a substrate. In the acetylcholinesterase inhibition analysis, T. chamaedrys subsp. lydium was showed the most significant effect (% 33.80 ± 4.5). This was followed by the % 23.66 ± 0.7 activity of T. polium. It was not observed any acetylcholinesterase inhibition activity in S. leptoclada, B. nigra subsp. foetida and M. vulgare. In tyrosinase inhibition analysis, the most significant effect was observed in T. chamaedrys subsp. lydium extracts (% 28.41 ± 0.1). This was followed by % 26.15 ± 0.7 activity of T. polium; then % 13.01 ± 3.5 activity of B. nigra subsp. foetida; then % 9.50 ± 0.9 activity of M. vulgare and then % 7.72 ± 1.6 activity of S. leptoclada plant extracts. In the study, inhibiting activity of the species has been concluded that they can be drug raw materials can be used in the treatment of Alzheimer' s and Parkinson' s diseases.