Kimyasal indirgenme yöntemi ile gümüş nanopartikül sentezinde partikül boyutuna tepkime parametrelerinin etkisi
Effect of reaction parameters on particle size in synthesis of silver nanoparticles by chemical reduction method
  1. Tez No: 405132
  2. Yazar: SERHAT CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA SALGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Son yıllardaki bilimsel çalışmalar gümüş nanopartiküllerin elektromanyetik, optik ve katalitik özelliklerinin farklı üretim yöntemi, stabilizatör ve indirgeme ajanı türüne bağlı olarak değişen şekil, boyut ve boyut dağılımından büyük ölçüde etkilendiğini açıkça göstermiştir. Kimyasal indirgeme yöntemi su veya organik çözücü içinde kararlı koloidal gümüş nanopartikül hazırlanması için oldukça sık uygulanan bir yöntemdir. Sunulan bu çalışmada, gümüş nanopartiküller kimyasal indirgenme yöntemi ile sentezlenmiştir. Gümüş nitrat metal ön maddesi, sodyum borohidrit indirgenme ajanı, sodyum dodesil sülfat ve trietilamin stabilizatör olarak kullanılmıştır. Gümüş nanopartikül boyutu üzerine girdilerin karışma oranı, indirgeme ajanı ve stabilizatör derişimlerinin etkileri incelenmiştir. Ayrıca gümüş nanopartikül boyutu üzerine çözelti pH'ı ve sıcaklık etkileri de incelenmiştir. Gümüş nanopartikül oluşumu UV-vis absorpsiyon spektrofotometresinde izlenmiş, ortalama hidrodinamik dinamik çap ve zeta potansiyelleri belirlenmiş, FTIR, SEM ve TEM analizleri ile karakterize edilmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Sciencetific research in the past decade have clearly demonstrated that the electromagnetic, optical and catalytic properties of silver nanoparticles are strongly influenced by shape, size and size distribution, which are often varied by varying the synthetic methods, reducing agents and stabilizers. Chemical reduction is the most frequently applied method for the preparation of silver nanoparticle as stable, colloidal dispersions in water or organic solvents. In the present work, silver nanoparticles was synthesized by chemical reduction method. Silver nitrate was taken as the metal precursor and sodium borohydrid and/or sodium citrate as the reducing agent, sodium dodecyl sulphate or triethylamine as a stabilizer. The effects of order of mixing of reactants, concentrations of reducing agent and stabilizer on size of silver nanoparticles were investigated. In addition, the effects of solution pH and temperature on size of silver nanoparticles were also investigated. The formation of the silver nanoparticle was monitored using UV-vis absorption spectroscopy. The average hydrodynamic size and zeta potential of silver nanoparticles were determined and were also characterized by FTIR, SEM and TEM analysis.