Corynis lateralis (Hymenoptera:Cimbicidae) türünde mitokondri genomunun evrimi
Evolution of the mitochondrial genome in Corynis lateralis (Hymenoptera:Cimbicidae)
- Tez No: 405143
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERTAN MAHİR KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Total mitogenomun araştırılması genomun evrimi, populasyon genetiği, filocoğrafya, filogeni ve moleküler evrim çalışmaları için elzem bilgiler içeren önemli bir araçtır. Mitogenom verisinden nükleotid dizileri ve genomun yapısal özellikleri olmak üzere iki farklı açıdan yararlanmak mümkündür. Hymenoptera, böcek takımları arasında, biyolojik yaşam çeşitliliği ve tür zenginliği açısından ilk sırada yer alan takımlardan biridir. Farklı yaşam biçimlerine sahip soyhatlarını barındırmasından dolayı çok sayıda evrimsel ve biyocoğrafik örüntünün saptanmasında potansiyel olarak kullanışlı bir takımdır. Bu çalışmada Corynis lateralis (Hymenoptera: Cimbicidae) türünün kısmi mitogenomu dizilenmiş, karakterize edilmiş ve diğer Hymenoptera mitogenomlarıyla karşılaştırılmıştır. C. lateralis mitogenomunda atasal pancrustacea mitogenom organizasyonundan farklı olarak trnN ve trnR genlerinde bir yeniden düzenleme olgusuna rastlanmıştır. Türün mitogenomu genel genom karakterleri açısından diğer Hymenoptera türlerine yüksek oranda benzerlik göstermektedir. Türün kısmi mitogenom dizisinin elde edilmesiyle hem familyanın ilk temsilcisinin verisi sağlanmış olup, hem de Symphyta alt takımının sınırlı olan mitogenom dizi verisine katkıda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Investigation of the complete mitogenome sequences are important tools providing essential information for studies of the evolution of genome, population genetics, phylogeography, phylogeny and molecular evolution. The mitogenome information can be utilized in two ways as the nucleotide sequences and the structural features of genome. The Hymenoptera is one of the most important insect orders in terms of the diverse life strategies and species richness. This order is potentially useful as a model group in determination of the numerous evolutionary and biogeographical patterns as it includes many groups with diverse life history. In this study, the partial mitogenome of Corynis lateralis (Hymenoptera: Cimbicidae) was sequenced, characterised and compared with other Hymenoptera mitogenomes. In the mitogenome of C. lateralis, a rearrangement event was observed in trnN and trnR genes, differently from ancestral pancrustacea mitogenom organization. In terms of general mitogenome characteristics, the mitogenome of the species displays high similarity to other Hymenoptera mitogenomes. The data has provided the first representative mitogenome of family and it has also contributed to limited mitogenome sequence data of Symphyta suborder.