Eğitim amaçlı kullanılacak bir üç eksenli dik işlem CNC makinesi dizaynı ve imalatı
Design and manufacturing of a 3-axes vertical CNC at the service of education
  1. Tez No: 405328
  2. Yazar: NAİL AKÇURA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSA ALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Günümüzde gerçekleştirilen üretimde torna, freze gibi geleneksel işlem makinaları üretim süresi, hız, maliyet, hassasiyet gibi avantajlarından dolayı otomatikleştirilerek CNC (Computer Numerical Controller) adını verdiğimiz makinalar haline getirilir. Bilgisayar destekli çizim (Computer Aided Drawing) programı ile tasarlanan ürünler bilgisayar destekli üretim (Computer Aided Manufacturing) ile bir üretim dosyası çıkartılarak ürünün ham materyalden işlenme yöntemi düzenlenir. Yardımcı programlar ile bu üretim dosyasında yer alan işlem kodları işlenerek CNC makinası üzerindeki motorlar kontrol edilir. Bu tezde, üniversite eğitimine yardımcı olması amacıyla bir CNC tezgahı imal edilmiştir. CAM dosyasını işleyecek hazır bir program kullanılmak yerine Visual C# dilinde yeni bir yazılım yazılmış, böylece komut listeleri kullanıcı tarafından kontrol edilebilmiştir. Bilgisayar ara yüzünde olduğu gibi, ARM mikroişlemci mimarisi tabanlı Texas Instruments Stellaris LM3S811 geliştirme kartında da sık kullanılan komutlar için algoritmalar geliştirilmiştir. Uygulamalı eğitim olarak hem makina mühendisi hem elektronik mühendisi öğrencilerine öğretim materyali bir sistem haline getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
n today's manufacturing, held by traditional tool machines like lathes and milling machines, are advanced to automatic CNC (Computer Numerical Control) machines due to machining time speed, cost, and precision advantages. The products designed with Computer-aided design (Computer Aided Drawing) are progressed with the method of processing raw material via a production file created by computer-aided manufacturing software (Computer Aided Manufacturing). The motors on the machine are controlled using this production file with op-code processor software. In this thesis, a CNC machine has been manufactured to aid university studies. Instead of using a ready-to-use product software for CAM process, a new software program was written in“Visual C#”language, thus the command list can be controlled by the user. Algorithms for frequently used commands were developed on ARM microprocessor architecture based Texas Instruments Stellaris LM3S811 evaluation board as we did in the computer interface. It fulfils the role of a teaching material for both mechanical and electronical engineering students.