Boyar maddenin elektrokimyasal yöntemle üretilen ferrat ile giderimi
Removal of dye with ferrate produced by electrochemical method
  1. Tez No: 405378
  2. Yazar: CANSU KARATEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ANATOLİ DİMOGLO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Atık suların arıtılmasında kullanılan çok sayıda yöntem bulunmaktadır. Bu proseslerde kullanılan kimyasalların zararsız olması ve tehlikesiz ürünlere parçalanması gerekmektedir. Ferrat (VI) tuzlarının ucuz, çevre dostu güçlü bir oksidan olması, kolay elde edilebilmesi ve arıtımın pratikliği bu metodun avantajları arasındadır. Ferrat oksidant ve koagülant olarak iki işlevlidir ve birçok alanda da kullanılabilir. Bu nedenle ferrat sentezi birçok araştırmacının ilgisini çekmiştir. Bu tezin ilk aşamasında ferratın (VI) elektrokimyasal yöntemle üretimi için optimum koşullar yapılan deneysel çalışmalarla belirlenmiştir. İkinci aşamasında ise, elektrokimyasal yöntemle üretilen ferratın (VI) tekstil endüstrisinde kullanılan metilen mavisi boyar maddesinin giderilmesinde uygulanabilirliğinin araştırılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Numerous methods can be used for treatment of wastewaters. The agents to be added for pollutants removal have to be harmless and to decompose to innocuous species. Among the advantages of this method, ferrate (VI) salts are cheap, environmentally friendly, strong oxidant, easily obtained and practicality of treatment. Ferrate (VI) has dual–function as an oxidant and coagulant, and it can be used in several fields. Therefore, this interest has led many researchers to focus their attention on the synthesis of ferrate (VI). In the first stage of this thesis; the optimum conditions were determined by experimental studies for electrochemical production of ferrate (VI). In the second stage of the study, electrochemically produced ferrate (VI) was used for the treatment of methylene blue dye which is used in textile industry.