Güvenlik sistemlerinde kayıp nesne tespiti
Removed object detection in security systems
- Tez No: 405377
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ KÖKSAL HOCAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Son yıllarda artan güvenlik talebi nedeniyle şüpheli durumların tespit edilmesi oldukça önemli ve gerekli bir hal almıştır. Güvenlik talebini arttıran önemli olaylardan biri de hırsızlık olaylarıdır. Çalınan eşyalar, arabalar, kamu mallarının ortadan kaybolması gibi olaylar başlıca hırsızlık olaylarıdır. Bu olaylar nedeniyle güvenlik sistemlerine duyulan ihtiyaç artmıştır. Bu nedenle güvenlik sistemlerinde şüpheli durumların otomatik olarak tespit edilmesi çok önemlidir, çünkü operatörün tespitine dayalı güvenlik sistemlerinde şüpheli durumlar gözden kaçabilmektedir. Bu çalışmada güvenlik kameralarından elde edilen görüntüler kullanılarak, önceden işaretlenmiş nesnelerin kaybolması durumunu otomatik olarak tespit edecek bir video gözetleme sistemi geliştirilmiştir. Bu problemin çözümü için önceden işaretlenmiş bir nesnenin kayıp olması durumunda alarm üreten bir yöntem önerilmiştir. Önerilen yöntem ışık değişimleri, gölgeler ve kısmi kapanma durumlarında dahi, sistemin yanlış alarm üretmesini en aza indirecek şekilde tasarlanmıştır. Tez çalışması kapsamında problemin çözümü için kaybolduğunda alarm üretilmesi istenilen nesnenin bir operatör tarafından seçilmesi sağlanmaktadır. İlgilenilen nesnenin tanınması için ise nesnenin yerel öznitelikleri çıkartılmakta ve sistemin eğitimi sağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the identification of suspect cases has taken a very important and necessary state with increasing security demands. One of the important events that increase the demand for security is theft. Stolen cars, properties, disappearance of public goods are major theft events. This kind of events causes increasing the need for security systems. Therefore, automatic detection of suspicious cases becomes very important in security systems. Because security systems based on the detection of suspected cases by operators could be overlooked. In this work, a video surveillance system will be developed which automatically detects the disappearance of pre-marked objects by using images obtained from security cameras. To solve that problem, a method which produces an alarm in case of the disappearance of pre-marked object is proposed. Proposed method is designed to minimize false alarms, which occurs in the condition of lighting changes, shadows and partial occlusions. In the thesis, to solve the problem, the object which causes system to produce an alarm is selected (pre-marked) by the security operator. To recognize the selected object, local features of the object are extracted and the system is trained.