100 Watt güç üreten mikro boru tipi katı oksit yakıt hücresi sisteminin üretimi ve geliştirilmesi
Manufacturing and development of a 100 Watt micro tubular solid oxide fuel cell system
- Tez No: 405402
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ATA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Mühendislik Bilimleri, Energy, Engineering Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Katı oksit yakıt hücreleri, diğer yakıt hücresi sistemleri ile kıyaslandıklarında düşük maliyetleri ve yakıt çeşitlilikleri ile ticarileşme aşamasında en yakın yakıt hücresi sistemlerinden biri olarak ön plana çıkmaktadırlar. Petrol sonrası senaryolara hazırlanan günümüz dünyasında, yakıt hücreleri yakın gelecek için en ümit verici, çevreci teknolojilerdir. Emisyon oluşturmamaları, modüler olmaları, ses ve ısı izi bırakmamaları gibi birçok önemli avantaj ise bu enerji sistemlerini askeri uygulamalar için en etkin çözümlerden biri haline getirmektedir. Verilen tez kapsamında yapılan çalışmalar Kale Kalıp A.Ş. firması ile birlikte gerçekleştirilen STZ 00892-11 No'lu Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı SanTez projesi ve Avrupa birliği FP7 programı kapsamında desteklenen , Adelan Technology, University of Birmingham, Kale Kalıp A.Ş. ve Gebze Teknik Üniversitesi ortaklı NEWGEN SOFC projesi kapsamında gerçekleştirilmiştir. Yapılan çalışmalarda ülkemizde ilk kez ekstrüzyon yöntemi ile mikro boru tipi katı oksit yakıt hücreleri üretilmiş ve bu hücrelerden 100 Watt güç üreten bir yakıt hücresi sistemi üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
When it's compared with other fuel cell systems, solid oxide fuel cells are one of the most commercial ready fuel cell systems with their relatively low costs and fuel variety. At the stage of after gas scenarios, solid oxide fuel cells are the most efficient and environmental friendly technology for the near future. As a modular, heat and noise proof and zero emission technology, they became really popular especially on military applications. Studies conducted in this thesis were done according to the Project STZ 00892-11 with the support of Kale Kalıp A. Ş. And Ministery of Science, Industry and Technology and FP7 project NEWGEN SOFC with support of Adelan Technology UK, University of Birmingham, Kale Kalıp A. Ş. And Gebze Technical University. At the studies, first micro tubular solid oxide fuel cells were produced in Turkey with extrusion and a 100 Watt micro tubular solid oxide fuel cell system was built.