Türkmen doğalgazının Türkmenistan ekonomisine yansımaları
Effects of Türkmen natural gas in economics of Türkmenistan
- Tez No: 405485
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Orta Asya bölgesinde hidrokarbon rezervleri bakımından en zengin ülkeleri arasında yer alan Türkmenistan 1990 yılında SSCB' nin dağılmasının ardından 1991 yılında bağımsızlığına kavuşmuştur. Sahip olduğu doğalgaz rezervleriyle dünyada dördüncü sırada yer alan Türkmenistan bağımsızlığını ilan etmesinin ardından enerji politikasında değişikliğe gitmiş ve ülkede yeni bir dönem başlamıştır. Özellikle büyük ve kaliteli doğalgaz rezervlerine sahip olan Türkmenistan enerji sektöründe önemli üretim ve ihracat potansiyeline sahiptir. Günümüzde Türkmenistan yıllık ortalama 65 milyar metreküp doğalgaz üretmekte olup, kabul ettiği programlar çerçevesinde ürettiği bu doğalgaz hacmini 2030 yılına kadar 230 milyar metreküpe ulaştırmayı ve onun 180 milyar metreküpünü de diğer ülkelere ihraç etmeyi hedeflemektedir. Günümüzde Türkmenistan'ın yaptığı toplam ihracatının %94,8'ini enerji ürünleri teşkil etmekte olup, bunun %67,7'ini doğalgaz oluşturmaktadır. Bağımsızlığının ilk yıllarına kadar ürettiği doğalgazı sadece Rusya'ya satabilen Türkmenistan, bugün Rusya'nın yanı sıra Çin ve İran'a da doğalgaz satmaya başlamıştır. Yakın gelecekte bu ülkelerin arasında Pakistan ve Hindistan da yer alacaktır. Ürettiği doğalgazı ihraç etme yollarının çeşitlendirilmesi Türkmenistan'ın enerji politikasının en önemli önceliklerinden birisi olmaya devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
In 1990, after the collapse of USSR Turkmenistan gained independence in 1991, it is among the richest countries in terms of hydrocarbon reserves in Central Asia. The owner of the gas reserves is ranked fourth in the world, after the declaration of independence Turkmenistan went to changes in energy policy and a new era has begun in the country. In particular, Turkmenıstan has the largest and the good quality of natural gas reserves, which also has production and export potential in the energy sector. Today Turkmenistan yearly average productıon is 65 billion cubic meters of gas, up to programs it plans to increase the gas volume by 2030 to 230 billion cubic meters and aims to export its 180 billion cubic meters to other countries. Today 94.8% of the total exports made constitutes energy products in Turkmenistan, 67.7% of it is natural gas. The first years of independence Turkmenistan can only sell produced natural gas to Russia, today started to sell natural gas in Russia as well as China and Iran. Soon Pakistan and India will take place in this country. Creating new ways of gas export is it came to be one of the most important priorities of Turkmenistan's energy policy.