Siyasal iletişim aracı olarak Facebook: Haziran 2011 Genel Seçimleri örneği
Facebook as a means of political communication: June 2011 example of General Elections
  1. Tez No: 405546
  2. Yazar: YELİZ ERDEM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UMUR IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Political Science, Communication Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Geçmişten günümüze kadar geçen binlerce yıllık insanlık tarihi içinde kitle iletişim araçları sürekli değişime uğramış ve bugün gelinen noktada bireysel, toplumsal ve evrensel anlamda beklentileri karşılayacak boyuta ulaşmıştır. İletişim araçlarının hızlı gelişimi beraberinde sosyal iletişim ağlarının gelişimini ve bu ağların pek çok alanda spesifik amaçlı kullanımını sağlamaktadır. Sosyal medya, zaman ve mekan kavramını ortadan kaldırarak siyasilere her yaştan ve gruptan seçmen kitlesine daha kolay ve masrafsız ulaşma, seçmen kitlesiyle etkileşimli ve çift yönlü bir iletişim kurma imkanı sağlamaktadır. Sosyal medya sayesinde siyasiler siyasete ilgi duymayan gençlerin dünyasına girerek onların dikkatini çekmeyi ve onları siyasal katılıma kazandırmayı hedeflemektedir.“Siyasal İletişim Aracı Olarak Facebook (Haziran 2011 Genel Seçimleri Örneği)”isimli bu tez çalışmasında Facebook'un siyasilere ve seçmenlere getirdiği avantajlar ve dezavantajlar ile ilgili bazı bilgilere yer verilmiştir. Bu bilgiler ışığında siyasilerin gelecekte seçim kampanyalarında izleyeceği yol ile ilgili bazı öngörüler Facebook üyeleri ile yapılan bir araştırma yardımıyla pekiştirilmeye çalışılmış ve bu konuda özel kavramlar derinlemesine incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Mass communication instruments have been changed from the past to the present in thousands of years in human history and today it has reached to a dimension of individual, social and universal expectations. The rapid change of communication instruments provides the development specifically in the usage of social communication networks regarding many fields. The social media enables politicians to communicate with electorates from all ages and social groups easily and inexpensively as well as interacting bi-directionally with them by eliminating time and place setting. Politicians target taking attention of the youth, who are not interested in politics, and bringing them in political participation by entering their world through social media. In the thesis study of“Facebook, as a Political Communication Instrument (Modelling of 2011 June General Elections)”, some information has been given about advantages and disadvantages of Facebook for politicians and electorates. According to this information, the path that politicians are going to follow in the future, political campaigns, and some insights are tried to be enhanced with a study among the Facebook users and dedicated concepts related in this respect has been deeply analyzed.