Deneysel olarak medulla spinalis basısı oluşturulan tavşanlarda lokal normotermi ve hipoterminin etkisi
The Effects of local normothermia and hypothermia on the experimentally compressed spinal cord in rabbits
- Tez No: 40569
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ERDEM GÜMÜŞBURUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Bu çatışmada deneysel MS basısı bir model olarak geliştirildi. Tavşanlarda geliştirilen bu modelde reversibi ve standard MS hasan nörofizyolojik (TcMMP) çalışma İle test edildi. Elde edilen bulgular neticesinde MS'deki hasarın reversibi olabileceği gösterildi. Bu model üzerinde ayrıca epidural soğutma İle yapılan selektif hipoterminin etkileri araştırıldı. Hipoterminin geç dönemdeki MS üzerine olan etkisi nörofizyolojik, makroskopik ve mikroskopik olarak değerlendirildi. Çalışmamızda tavşanlarda uygulanan MS basısında lokal derin hipoterminin erken dönemdeki etkileri normotermi ve hafif hipotermfiye göre farklı bulunmazken, geç dönemdeki etkileri değişik olmaktadır. Derin hipotermi uygulanan deneklerde geç dönemde Iskemik değişikliklerin sürdüğü bulunmuştur. Bu bulgular nörofizyolojik ve mlkroskoplk olarak desteklendi. Derin hipoterminin geç dönemdeki bu etkisi muhtemelen MS'deki kan akımının otoregulasyonun bozulması neticesinde olmaktadır.
Özet (Çeviri)
VIII. SUMMARY In the present study, an experimental compression on the spinal cord was developed as a model. In this model developed on rabbits, reversible and standard lesions of the spinal cord were examined by a neurophysiologies! work. In light of the obtained findings, ft was came to the conclusion that lesion In the spinal cord could be reversible. By using this model It was also researched the effects of the selective hypothermia which was achieved by epidural perfusion cooling. The effects of hypothermia, In the late period, on the spinal cord were evaluated by In neurophysiologies!, macroscoplcal, and microscopical ways. In this study, while the effects, In the early period, of the local deep hypothermia against to the compression applied to rabbit spinal cord didn't differ from normothermla and moderate hypothermia, Its effect In the late period showed some differences. In the animals subjected to the deep hypothermia some Ischemic differences were continued. These findings were supported by some neurophysiologies! and microscopical evidences. This effect of the deep hypothermia In the late period possibly takes place due to the failure of auto regulation of the blood circulation In the spinal cord. \V