Plevral effüzyonlarda Torakoskopi'nin tanısal değeri
The Diagnostic value of thoracoscopy in pleural effusions
  1. Tez No: 40570
  2. Yazar: TEZER HAZNEDAROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KUDRET EKİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 534
Özet
ÖZET Plevral efrüzyonların tanısı genellikle güçtür. Torasentez, plevra biyopsisi ve hastanın klinik durumuna göre yapılan diğer non-invaziv çalışmalarla olguların %21- 27sine tam konulamaz. İdyopatik olarakta adlandırılan bu olguların oram torakoskopi soması %4' e kadar düşebilir. Çalışmamızda, plevral efrüzyonların tamsmda torakoskopinin önemini, doğruluğunu ve güvenirliğim değerlendirmeye çalıştık. Non-invaziv yöntemlerle tam konulamayan 19 plevral effüzyonlu hastada çalışıldı. Torakoskopi uygulaması rijid torakoskop kullanılarak, 17 hastada lokal ve iki hastada genel anestezi ile yapıldı. Paryetal ve visseral plevra direkt olarak gözlenerek biyopsiler alındı. Lokal anestezi ile yapılan torakoskopi hastalar tarafından iyi tolare edildi. Her ne kadar %26.4 oranında minör komplikasyonlar ortaya çıktıysa da, ölüm gözlenmedi. Onüçü malign ve altısı benign plevral effüzyonlu 19 hastanın İTsinde kesin tam konuldu. Bu grupta tanısal doğruluk oram % 89.4 olarak saptandı. Sonuç olarak; etyolojisi aydınlatılamayan plevral efrüzyonların tanısında torakoskopinin etkin ve kolay uygulanabilen bir yöntem olduğu söylenebilir. Aynı zamanda tanısal doğruluğu yüksek ve komplikasyonlan oldukça azdır. 48
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE DIAGNOSTIC VALUE OF THORACOSCOPY IN PLEURAL EFFUSIONS The diagnosis of pleural effusion is generally difficult. Even after thoracentesis, pleural biopsy and other non-invasive studies relevant to the clinical circumstances, 21% to 27% of the patients with pleural effusions remain to be undiagnosed. The percentage of so-called 'idiopathic' effusions can be reduced to 4% after thoracoscopy. In this study, we tried to evaluate the importance, accuracy and safety of thoracoscopy for the diagnosis of pleural effusions. We studied in 19 patients with pleural effusions, the cause of which could have not been determinate after use of non-invasive techniques. Thoracoscopy was performed using a rigid thoracoscope under local (17 patients) or general (2 patients) anaesthesia. During thoracoscopy, parietal and visceral pleura biopsies were done under direct visualisation. Thoracoscopy under local anaesthesia was well tolerated. Although 26.4% minor complications were seen, no death occurred. A definitive diagnosis was established in 17 of 19 patients of which 13 had malignant and six had benign pleural effusions. The diagnostic accuracy was 89.4%, in this population. As a result, it can be suggested that thoracoscopy is effective and easily applicable method in the diagnosis of etiologically undefined pleural effusions. It has also a high diagnostic accuracy and limited complications. 49