Paramanyetik iyon katkılı tek kristallerin elektron paramanyetik rezonans yöntemiyle incelenmesi
Paramagnetic ion doped single crystals investigation by the electron paramagnetic resonance technicque
  1. Tez No: 405819
  2. Yazar: ESRA OKUMUŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİNAN KAZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada Cu2+ iyonu katkılandırılmış [Co(sac)2(Hpz)2(H2O)2] tek kristal örnekler Elektron Spin Rezonans Tekniği (ESR) ile incelenmiştir. Spektrumlar X band ESR spektrometresiyle kaydedilmiştir. Cu2+ iyonu katkılandırılmış [Co(sac)2(Hpz)2(H2O)2] tek kristalin, birbirine dik üç düzlemde (a*c), (a*b), (bc) ESR spektrumları kaydedildi. Bu spektrumların ayrıntılı bir şekilde incelenmesiyle [Co(sac)2(Hpz)2(H2O)2] kompleksinin birinci düzleminde iki site, ikinci ve üçüncü düzleminde Cu2+ iyonuna ait tek site gözlemlendi. Spektrumların açısal değişimi Cu2+ iyonunun örgüde Co2+ nin yerine girdiğini göstermiştir. EPR analizinden g (spektroskopik yarılma faktörü) ve A (aşırı ince yapı tensörü) tensörlerinin öz eksen değerleri, kovalentlik parametresi (α´)2, karışma katsayıları (α ve β) ve Fermi-temas terimi (K) elde edilmiştir. Kovalentlik parametresi ve karışma katsayılarını kullanarak Cu2+ iyonunun taban durumu dalgafonksiyonu oluşturulmuştur. Bu örgülerde Cu2+ iyonunun yerel çevresinin rombik simetriye sahip olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Cu2+ ion doped [Co(sac)2(Hpz)2(H2O)2], single crystal and powder samples were examined by using Elektron Spin Resonance (ESR) technique. Spectra were recorded with the X-band ESR spectrometer. The ESR spectra of Cu2+ ions doped of [Co(sac)2(Hpz)2(H2O)2] single crystal were recorded at three perpendicular geometry. Detailed analysised ESR spectra show that there are two paramagnetic Cu2+ sites at first plane and one sites at other two planes. The angular variation of the spectra showed that the Cu2+ ion locates the Co2+ site in the lattice. Principal g and A values, covalency parameter(α´)2, mixing coefficients (α and β) and Fermi-contact term (K) have been obtained from the analysing of ESR spectra. The ground state wavefunction of Cu2+ ion has been Cu2+ evaluated by using of the covalency parameter and mixing coefficients. The local site symmetry of Cu2+ ions in the crystallized paramagnetic lattices are found to be in rhombic symmetry.