Sıcak ekstrüzyon ile üretilen AA7075 alüminyum matrisli kompozitlerin aşınma ve korozyon dayanımına ısıl işlemlerin etkisi
The effects of heat treatment on wearing and corrosion strength of composites with AA7075 matrix which are produced by hot extrusion
- Tez No: 405851
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ULAŞ MATİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada AA7075 matrisli kompozitlerin aşınma, sertlik ve korozyon özelliklerine SiC partikül boyutu, miktarı, T6 ısıl işleminin ve T73 ısıl işleminin etkisi incelenmiştir. Bu amaçla, AA 7075 alüminyum alaşım tozlarına farklı boyut (8 µm 32 µm ve 82 µm ) ve oranlarda (%10 ve %15) SiC partikül ilave edilerek elde edilen toz karışımları Ø34 x30 mm boyutlarında silindirik bloklar halinde preslenmiştir. Preslenen toz kompaktlar 480 °C'de, 8,5:1 oranında 12 mm çaplı çubuklar halinde ekstrüze edilmiştir. Ekstrüzyon işlemi sonrası aşınma testinin uygulanacağı boyutlarda kesilen numunelere T6 ve T73 ısıl işlemleri uygulandı. Isıl işlem sonrası kompozitlere SEM, XRD, mikro sertlik, korozyon, metalografik test ve analizleri uygulanarak yapıları karakterize edilmiştir. Aşınma dayanımlarını belirlemek amacıyla aynı şartlarda adhesif aşınma testine tabi tutulan numunelerin aşınma oranları ağırlık kaybı ölçülerek belirlenmiştir. Yapılan test ve analizler neticesinde T6 ısıl işlemi uygulanan numuneler T73 ısıl işlemi uygulanan numunelere göre sertlik ve aşınma dirençlerinin yüksek, fakat korozyon dayanımlarının daha düşük olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this research, effect of SiC particle size, amount, T6 and T73 heat treatment on wear, hardness and corosion for AA7075 matrix composites have been researched. For this purpose, various size(8 µm, 32 µm and 82 µm) and ratio (%10, %15) of SiC particle have been added into AA7075 aliminium alloy powders, then Ø34 x30 cylindirical blocks are produced by pressing. These pressed powder compacts are extruded at 480 °C, with 8,5:1 ratio as 12 mm dia round bars. Then, heattreatment is applied to sample pieces. After heat treatment, by performing SEM, XRD, microhardness, corosion, metalograpfhic test and analyses, build of coposites are characterized. In order to identify the abrasion strength, wear test is performed to all samples under same conditions. Wear rates are determined by monitoring the weight loss of samples. As a result of these tests and analyses, it is determined that T6 heat treated samples' hardness and wear strength were found higher, while corosion strength were less than T73 heat treated samples.