Lignoselülozik dolgu maddesi katkılı HDPE (Yüksek yoğunluklu polietilen) esaslı kompozitlerin üretilmesi
The manufacture of lignocellulosic filled material HDPE (High density polyethylene) based composites
  1. Tez No: 405891
  2. Yazar: MUHAMMED NURİ GÜNAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEREF KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Günümüzün en büyük problemlerinden olan hammadde yetersizliği, küresel ekonomik sıkıntılar ve daha ucuz ürüne ilginin artması sebebiyle insanların yenilenebilir hammadde kaynaklarına yönelmesini gerekli kılmaktadır. Odun kökenli atıklar, çay fabrika atıkları, fındıkkabuğu ve buğday sapları gibi tarımsal atıklar hammadde için önemli bir potansiyel oluşturmaktadır. Bu atıkların değerlendirilmesi bakımından kullanılabilecek alanlardan biride odun plastik kompozit (OPK) sektörüdür. Bu çalışmada, lignoselülozik dolgu maddesi olarak, çay atığı, fındıkkabuğu unu, sarıçam odun unu ve plastik olarak yüksek yoğunluklu polietilen (HDPE) kullanılmıştır. Odun plastik kompozitlerin (OPK) özelliklerini iyileştirmek için, katkı maddesi olarak maleik anhidrit ile muamele edilmiş polietilen (MAPE) ve nano hegzagonal bornitrür (hBN) kullanılarak enjeksiyon kalıplama yöntemi ile üretilmiştir. Üretilen kompozitlerin fiziksel ve mekanik özellikleri incelenmiştir. Mekanik özelliklerine göre, çekme direnci, çekmede elastikiyet modülü, kopmada uzama, eğilme direnci, eğilmede elastikiyet modülü testleri sonucunda direnci değerlerinde saf HDPE ye göre artış olduğu, ancak darbe direncinde ise azalma olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak atıl halde olan çay fabrika atığı ve fındıkkabuğu dolgu maddesi olarak odun plastik kompozitler üretimi için kullanılabilir önemli bir hammadde kaynak olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The biggest problem present day is the lack of raw materials, global economic problems, increasing of interest cheaper products and thus the people necessary to toward in renewable raw material resources. The agricultural wastes such as wood origin waste, tea factory waste, nutshell and wheat straw are an important potential for raw materials. Wood plastic composite (WPC) sector is in one of the areas that can be used in assessing these wastes. In this study is used as lignocellulose fillers tea waste, nutshell flour, pine wood flour and as plastic high density polyethylene (HDPE). As the additive to improve the properties of wood plastic composites (WPC) were treated with maleic anhydride polyethylene (MAPE) and nano hexagonal boron nitride (hBN) and it was produced using the injection molding method. Physical and mechanical properties of the produced composite were investigated. According to mechanical properties, tensile strength, tensile modulus of elasticity, elongation at break, bending strength and the bending elasticity modulus test results in the resistance values are increased to toward the pure HDPE, but impact resistance was found to be diminished. Consequently, as filled materials the tea factory waste and nutshell proved to be an important source of raw materials that can use for wood plastic composites production.