Evaporatif soğutmanın havanın psikrometrik özelliklerine etkisinin incelenmesi
The investigation of psychometric properties for evaporative cooling system
- Tez No: 405896
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Evaporatif soğutma genellikle kullanılan suyun çevre havasıyla temasa geçmesi temelini oluşturur. Bu temas sırasında sıvı gaz ya da buhar haline dönüşerek havadan ısı çeker. Teknik olarak bu ısı gizli ısı buharlaşmasıdır. Evaporatif soğutma pahalı olmamasından dolayı binaların soğutulmasında oldukça yaygın bir yöntemdir. Fakat bu tip soğutma için bol su gerekir. Düşük bağıl nemli bölgelerde oldukça etkili bir soğutma yöntemidir. Nem açısından konforun çok önemsenmediği ticari mutfaklar, çamaşırhaneler, seralar, kuru temizleyiciler, fabrikalar, spor salonları, atelyeler, garajlar vb. gibi binalarda kullanım alanına sahiptir. Bu tez çalışmasında evaporatif soğutma sistemi tasarlanarak, deneysel analiz edilmiştir. Tasarlanan sistem psikrometrik olarak analiz edilmiştir. Havadan çekilen duyulur ısı, havaya verilen gizli ısı, coolped etkinliği deneysel sistem için analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Evaporative cooling is based on a physical phenomenon in which evaporation of a liquid (usually water) into surrounding air cools an object or a liquid in contact with it. As the liquid turns to a gas, the phase change absorbs heat. Technically, this is called the“latent heat of evaporation”. Evaporative cooling is a very common form of cooling buildings because it is relatively inexpensive and requires less energy than many other forms of cooling. But, evaporative cooling requires an abundant water source, and is most effective in climates with low humidity. In moderate humidity locations there are many cost-effective uses for evaporative cooling, for example commercial kitchens, laundries, dry cleaners, greenhouses, loading docks, warehouses, factories, construction sites, athletic events, workshops, garages etc. In this study, Evaporative cooling system was designed and experimental analyzed. Then, psychometric properties were investigated for evaporative cooling system. Taking sensible heat, latent heat gain and evaporative cooling efficiency analyzed for evaporative cooling system.