Tekstil sanayinde ekonomik klima uygulaması
- Tez No: 34664
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EYÜP AKARYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Isı Proses Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET İçinde bulunduğumuz yüzyılda tükenen enerji kaynakları dolayı sıyla, alternatif enerji kaynakları arayışına ve enerji tasarrufu uygulamalarına hız verilmiştir. Bunun neticesinde klima uygulamala rında evoparatif soğutmalı sistem oldukça geniş bir kullanım sahası bulmuştur. Çok çeşitli endüstri uygulamalarında havanın şartlandırılarak kullanılması iyi kalitede bir ürün elde edilmesi için gereklidir. Tekstil endüstrisinde; nemin doğal ve sentetik fiberlerin ağırlığı, kalitesi ve mukavemeti üzerindeki etkisi, bu sahada klimanın kulla nımını birinci derecede elzem bir hale getirmiştir. Tekstil proses lerinin bir çoğunda uygun bağıl nem değerinin sağlanmasına ihtiyaç vardır. Bu tezde önce tekstil havalandırması, Tekstil elyaflarının özellikleri ve tekstil elyaflarına uygulanan işlemler hakkında ge nel bilgiler verildi. Sonra havanın psikometrik özellikleri ve ha vanın şartlandırılması açıklandı. Ve sonra tekstilde uygulanan kli ma sistemleri açıklandı. Türkmenistan'da uygulanan bir projeye ait hesaplar ve çizimler ele alınarak bu proje üzerinde farklı klima sistemlerinin mukayesesi yapıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this century, research of alternative energy sources and applications of energy saving have been speeded by reason of finishing energy sources. Therefore evoparative cooling system has found a wide using area in airconditioning applications. The use of air conditioning is neccessary in many kinds of industries. Because of the better grade of product obtained, in textile industry humidity has such a pronounced effect on the weight, strength and quality of both natural and synthetic fibers, air conditioning first become economically important in this field. Most steps of the textile processes require the maintenance of adequate value of relative humidity. In this thesis, general information has been first given about textile air conditioning, characteristics of textile fibers and processes which is applied to textile fibers. Then psychro- metric characteristics of air and processes, which are applied on air, have been explained. And then air conditioning systems, which are applied in textile industry, have been explained. After cal culations and drawings which are belongs to a project which is applied in Tlirkmenia, are studied, comparasion of different air conditioning systems has been done on this project.