İnsanlı ve insansız hava araçlarının Matlab/simulink ve X-plane kullanılarak benzetim ortamının geliştirilmesi
Simulation environment development of the manned and unmanned air vehicles utilizing Matlab/simulink and X-plane
- Tez No: 405958
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TANSU FİLİK, PROF. DR. MUSTAFA CAVCAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Sivil Havacılık, Uçak Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Civil Aviation, Aircraft Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pilotaj Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada sabit kanatlı bir hava aracı için hareketli olmayan bir benzetim ortamı gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen benzetim ortamı yazılımsal ve donanımsal bileşenlerden oluşmakta olup Uçuş Test ve Eğitim Simülatörü (UTES) olarak adlandırılmıştır. Geliştirilen UTES sisteminde rafta hazır ticari (RAHAT) yazılım ve donanımların kullanılması yoluna gidilerek maliyetlerin düşürülmesi ve sistem güvenilirliğinin arttırılması hedeflenmiştir. Geliştirilen UTES sistemiyle düşük maliyetli uçuş eğitim ortamı (sınıfı) oluşturulabildiği gösterilmiştir ve uzman eğiticiler tarafından yapılan test ve geri bildirimler doğrultusunda iyileştirmeler yapılmıştır. Aynı zamanda geliştirilen UTES sisteminde aviyonik donanım ve yazılım (algoritma) geliştirilmesine ve test edilmesine olanak sağlayacak altyapı oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is implemented a non-motion simulation environment for a fixed-wing aircraft. The simulation environment which is consist of software and hardware components are named Flight Test and Training Simulator (UTES). It is aimed to reduce costs and improve safety with the use of commercial of-the-shell (COTS) software and hardware in UTES system. It is shown to create a low-cost flight training environment (classroom) and made improvements in accordance with test and feedback by expert trainers. At the same time a platform which enables development and test of avionic equipment and software (algorithm) is established with developed UTES system.