Kimyasal katkı maddelerinin çimento ile uyumluluğunun ve harç üretimine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of chemical admixtures on the cement-admixture compatibility and mortar production
- Tez No: 405959
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER METE KOÇKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada, çimento ve süper akışkanlaştırıcı kimyasal katkı uyumu araştırılmıştır. Süper akışkanlaştırıcı katkı türünün ve dozajının betonun basınç dayanımına, işlenebilirliğine ve mikroyapısal özelliklerine olan etkileri incelenmiştir. Sabit su/çimento oranında, katkısız ve farklı oranlarda katkı kullanılarak hazırlanan taze çimento harçlarının işlenebilirliği test edilmiştir. Katkı oranı artışının işlenebilirliği arttırdığı gözlenmiştir. Çimento harçlarının 7 ve 28 günlük küre tabi tutulmasının ardından sertleşmiş harç numunelerine basınç dayanım testleri uygulanmıştır. Numunelerinin mikroyapısal ve morfolojik analizleri Fourier Transform Infrared Spektrometresi (FTIR), X-Işını Kırınım cihazı (XRD) ve Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ile gerçekleştirilmiştir. Yapılan analizlerle, kullanılan katkının betonun mikroyapısında meydana getirdiği değişiklikler incelenmiştir. SA, SB ve SC katkıları ile hazırlanan 7 ve 28 günlük harç numuneleri için en uygun katkı miktarı %1 (g/g çimento), SD katkısı için %1,2 (g/g çimento) olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, compatibility between cement and superplasticizer chemical admixture were investigated. The effects of superplasticizer type and dosage on the concrete compressive strength, workability and micro-structural properties were examined. At constant water/cement ratio, workability of fresh cement mortars prepared with different superplasticizer ratio and without superplasticizer were tested. It has been observed that increase in rate of admixture improves workability. After 7 and 28 days of hydration, samples were subjected to compressive strength tests. Microstructural and morphological analysis of samples were performed by Fourier Transform Infrared Spectrometer (FTIR), X-ray diffractometer (XRD) and Scanning Electron Microscopy (SEM). With these analysis, the changes in the microstructure of concrete caused by admixture that used were examined. The most proper superplasticizer amount for 7 and 28 days of mortar samples prepared with 1% (g/g cement) of SA, SB and SC superplasticizer, 1,2% of SD superplasticizer (g/g cement), respectively.