Bir uçağın yunuslama açısının klasik ve bulanık denetleyicilerle kontrolü
The control of the pitch angle of an aircraft by classical and fuzzy controllers
- Tez No: 405971
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASUMAN ÖZGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Sivil Havacılık, Aeronautical Engineering, Civil Aviation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Elektrik ve Elektroniği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada, bir uçağın yunuslama açısı kontrolü için farklı tip denetleyiciler tasarlanmıştır. Yunuslama açısı kontrolü, düz uçuş esnasında uçuş güvenliği ve yolcu konforu açısından önem arz etmektedir. Yunuslama açısı kontrolü için ilk olarak P, PI, PD, PID ve bulanık denetleyicili uçuş kontrol sistemleri tasarlanmıştır. Daha sonra geleneksel ve bulanık denetleyicili sistemlerin simülasyon sonuçları karşılaştırılmıştır. Denetleyicilerin birbirlerine göre çeşitli avantaj ve dezavantajları olduğu ve bulanık denetleyicinin diğer denetleyicilere göre her açıdan daha iyi performans gösterdiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, different types of controllers are designed to control an aircraft's pitch angle. Pitch angle control is an important issue in terms of safety and passenger comfort during cruise. In this study, flight control systems with P, PI, PD, PID and fuzzy controllers are designed for pitch angle control. Then, the simulation results of systems with classical and fuzzy controllers are compared. It's observed that the controllers have both advantages and disadvantages when compared to each other and fuzzy controllers have the best performance in all cases among.