Eğitim yapılarının esneklik kavramı bağlamında değerlendirilmesi
Evaluation of the educational in the context of the concept of flexibility
- Tez No: 406034
- Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN DENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Sorunları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bir ülkenin kalkınmasını sağlayan en önemli araçlardan biri eğitimdir. Eğitim sistemi, ülke kalkınmasına paralel olarak bilimsel, kültürel, ekonomik, sosyal ve siyasal koşulların belirlediği eğitim modellerine bağlı olarak sürekli değişmektedir. Değişen eğitim sisteminin uygulanabilmesi için ise eğitim yapılarının mekânsal ve yapısal değişiklikler geçirmesi gerekmektedir. Eğitim yapılarında, eğitim sistemi dışında değişime neden olan diğer faktörler; kullanıcılar, eğitim teknolojileri ve çevredir. Değişimlerin yaşandığı dinamik bir ortama sahip olan eğitim yapılarının, işlevlerini sürdürebilmeleri için uygulanan yaklaşımlardan biri esnekliktir. Bu bağlamda tez çalışmasında, eğitim yapılarında esneklik kavramı irdelenmiştir. Öncelikli olarak eğitim ve eğitim yapısı kavramları üzerinde durulmuş ve eğitim modellerine bağlı olarak eğitim yapılarının tarihsel süreç içinde geçirdiği değişimler incelenmiştir. Bu değişimlerden de yola çıkılarak eğitim yapılarında esneklik gereksinimleri belirlenmiştir. Belirlenen gereksinimlere çözüm olarak sunulan esneklik kavramı, mimaride genel olarak tanımlandıktan sonra sağladığı özellikler ile birlikte eğitim yapılarında ele alınmıştır. Sonrasında, tasarım ve kullanım aşamalarında uygulanan esneklik yaklaşımları belirlenerek; bu yaklaşımlar, yurtiçi ve yurtdışında bulunan yapı örnekleri üzerinden incelenmiştir. Tezin kuramsal kısmı oluşturulduktan sonra Türkiye'de tasarlanan eğitim yapıları, sahip oldukları esneklik yaklaşımları açısından değerlendirilmiştir. Eğitim yapıları yerinde gözlem yapılarak, mimarlarıyla görüşülerek ve teknik çizimleri incelenerek analiz edilmiştir. Değerlendirmelerle birlikte esneklik yaklaşımlarıyla tasarlanmış eğitim yapılarının değiştirilebilir, dönüştürülebilir, sürdürülebilir ve kullanıcı katılımının sağlanabildiği yapılar oldukları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Education is one of the most important vehicle for the development of a country. Education system constantly changes in parallel with the development of the country depending on the education models which are identified by scientific, cultural, economic, social and political conditions. Educational buildings, must go through spatial and structural changes in order to apply the education system that has changed. Other than the education system, the factors which lead to change in the educational buildings are users, education technology and environment. Flexibility is one of the approaches that is applied in order to keep the functions of the educational buildings which have a dynamic environment where changes exist. In this context, this study investigates the concept of flexibility in the educational buildings. First of all, education and educational building concepts were studied and the changes that educational structures have undergone in the history depending on the educational models were examined. The need for flexibility was identified in the educational building regarding these changes. The concept of flexibility which is presented as a solution for the identified needs is dealt with its features in the educational buildings after being described generally in architecture. Afterwards, flexibility approaches which are applied during the stage of design and use were identified and these approaches were examined on the building samples from homeland and abroad. After forming the theoretical part, educational buildings which were design in Turkey were evaluated in the view of their flexibility approaches. Educational buildings were analyzes by observation, examining their technical drawings and interviewing with their architects. It was concluded that educational buildings designed by flexibility approaches together with evaluation were identified to be changeable, reducible, sustainable and suitable for user participation.