Şehir otellerinin mimari tasarımlarına çevresel faktörlerin etkileri; Antalya Muratpaşa örneği
The effects of environmental factors on architectural design of downtown hotels; the case of Antalya Muratpaşa
  1. Tez No: 406035
  2. Yazar: AYŞE ŞEKERCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET KEREM ÖZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bina Bilgisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Beş bölümden oluşan bu çalışma otel tasarımına etki eden çevresel faktörlerin Antalya'nın Muratpaşa ilçesindeki beş yıldızlı şehir otellerinin tasarımına etkisini araştırmayı amaçlar. Birinci bölümü oluşturan giriş başlığı altında; araştırmanın kapsamına ve yöntemine ilişkin bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölüm, turizm ve otel kavramlarının ortaya konulmasına ve tarihsel süreçlerinin aktarılmasına ayrılmıştır. Şehir otellerinin Türkiye'deki sınıflandırılma yöntemine de bu bölümde değinilmiştir. Üçüncü bölümde beş yıldızlı otellerin mekânsal organizasyonu ve tasarımlarına etki eden faktörler açıklanarak, bu faktörlerin alt başlıklarından birini oluşturan çevresel faktörlerin şehir otellerinin tasarımlarına etkileri dünyadan ve Türkiye'den verilen şehir otelleri örnekleri üzerinden somutlaştırılarak incelenmiştir. Dördüncü bölüm, Antalya-Muratpaşa'da otellerin gelişimi hakkında verilen ön bilgi ile birlikte, üçüncü bölümde belirlenen kriterler ışığında bölgede yer alan beş yıldızlı şehir otellerinin tasarımlarına çevresel faktörlerin etkilerinin yorumlanmasını içerir. Bu yorumlara baz oluşturan analizler, incelenen her otel için ayrı ayrı olmak üzere tezin ek kısmında verilmiştir. Sonuç bölümünde ise; çevresel faktörlerin incelenen şehir otellerinin tasarımında ne ölçüde etkili olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The study consists of five chapters.The purpose of this thesis is to investigate the effects of environmental factors on architectural design of downtown hotels in the Antalya/Muratpaşa district. In the first chapter the scope and method of the research have been given. In the chapter two, the concepts of tourism and hotel have been defined and the hictorical development of these concepts has been explained. Also the classification methods of downtown hotels in Turkey have been explained. In the third chapter, the factors affecting the spatial organization and design of the five –star hotels have been explained. One of these factors is the environmental factors. In this context, the effects of environmental factors on architectural design of downtown hotels have been examined through international and national examples. In the fourth chapter, the information about thedevelopment of the hotels in Antalya-Muratpaşa has been given. The effects of environmental factors on architectural design of five-star downtown hotels in region have been evaluated in the light of the factors mentioned in the third chapter. For this assessment each hotel has been examined and these studies have been given in the appendix of the thesis. In conclusion, the results and discussions of the effects of environmental factors on architectural design of downtown hotels in Antalya/Muratpaşa district have been explained.