Relationship between metal inhibition and microbial products in biological systems
Biyolojik sistemlerde mikrobiyel ürünler ve metal inhibisyonu
- Tez No: 406064
- Danışmanlar: PROF. DR. FERHAN ÇEÇEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Biyolojik arıtma sistemlerinde üzerinde önemle durulan konulardan birisi, hücre yüzeyinde EPS (extracellular polymeric substances) olarak bilinen hücre dışı polimerik maddelerin oluşmasıdır. Daha çok protein ve karbonhidratlardan oluşan bu maddeler çeşitli atıksulardaki metalleri bağlama kapasitesine sahiptirler. Bu çalışmada öncelikle değişik KOI/TKA oranlarında ve çeşitli organik sübstratlarla beslenen aktif çamurlarda uzun süre zarfında organik karbon giderimi ve nitrifikasyon incelenmiş, buna paralel olarak EPS oluşumu ve değişimi detaylı olarak araştırılmıştır. Aktif çamurdan literatürde daha önce bahsedilmeyen çok zayıf bağlı bir EPS fraksiyonu ekstre edilmiştir. Ayrıca EPS'in kompozisyonu ve fraksiyonları ile çamurun yüzey yükü ve hidrofobisitesi arasındaki bağlantı da araştırılmıştır. Çalışmada aynı zamanda biyolojik arıtma sistemleri açısından önemli bir metal olan gümüş ve nanogümüşün (AgNP) inhibitör etkisi ve gümüşün EPS fraksiyonlarına bağlanması incelenmiştir. Ayrıca, laboratuvar ortamında sentezlenen AgNP'nin de aktif çamur üzerindeki inhibitör etkisi ve EPS fraksiyonlarına etkisi araştırılmıştır. Sonuçlar, biyolojik arıtma sırasında atıksu kompozisyonunun çok önemli bir parametre olduğunu, değişik şekillerde beslenen çamurların EPS içeriğinin değiştiğini göstermektedir. Aktif çamura sürekli nanogümüş eklenmesi halinde, nanogümüş stabilitesini kaybettiği için normalde evsel atıksuda görülen konsantrasyonların da üzerine çıkıldığında sübstrat giderimi inhibe olmamaktadır. Öte yandan bu nanopartikül EPS yapısını değiştirmektedir. Nanogümüşün EPS'in çeşitli fraksiyonlarına bağlanması alıcı ortama taşınması veya çamurda birikimi açısından önem taşımaktadır. Çalışmadan çıkan sonuçlara göre, metal inhibisyonunun birçok faktöre bağlı olan göreceli bir kavram olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the main topics in biological treatment systems is the production of extracellular polymeric substances (EPS) on surface of cells. These substances consisting mainly of proteins and carbohydrates have the ability to bind metals. In this dissertation, first activated sludge reactors were operated in long term at different COD/TKN ratios and with different organic substrates. In each sludge EPS production as well as the changes taking place in EPS were examined. The study pointed to the existence of a very loosely bound EPS fraction in sludge of which there was no mention in literature before. In addition, the study examined the relationship between EPS and surface charge and hydrophobicity of sludges. The results indicated that in an activated sludge system wastewater composition was of crucial importance and the composition of EPS varied with the feed supplied to an activated sludge system. The inhibitory effect and binding of silver and nanosilver (AgNP) was studied. AgNP was synthesized in laboratory. Although the concentration of nanosilver was raised to levels above the normal concentrations found in sewage, nanosilver had no effect on substrate removal since it lost its stability. However, the presence of nanosilver clearly affected the structure of EPS. The binding of nanosilver to the various fractions in EPS is of importance since this determines the transfer of nanosilver to the receiving water or accumulation in sludge phase. Overall, the study revealed that“heavy metal inhibition”depended on many factors.