Yakın kümeler ve BCI/BCK-cebirleri
Near sets and BCI/BCK-algebras
  1. Tez No: 406077
  2. Yazar: İCLAL ÇELİK SİNER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ALİ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Birinci bölümde, BCK-cebirleri kavramının ortaya çıkışı ile ilgili bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, BCK-cebirleri hakkında temel bilgiler, konu ile ilgili teoremler ve örnekler verilmiştir. Üçüncü bölümde, yakın küme ve yakın yaklaşım uzayı hakkında genel bilgi ve teoremlere yer verilmiştir. Dördüncü bölümde ise yakın yaklaşım uzayında yakın BCK-cebirleri tanımı verilmiştir ve ayrıca yakınlık BCK-cebirlerinin bazı özellikleri verilerek orijinal sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the first chapter, information about the emergence of the concept of BCK-algebra are given. In the second chapter, basic information about BCK-algebra, the theorem about the issues and examples are given. In the third chapter, general information of about the nearness sets and nearness approach space was given. In the fourth chapter, nearness BCK-algebra on nearness approximation spaces was introduced and we also obtained original results given the proximity of some of the features BCK-algebra.