Ulubaba Dağı (Adıyaman) vejetasyonu üzerine fitososyolojik ve fitoekolojik çalışmalar
Phytoecological and phytososiological studies on vegetation of Ulubaba Mountain (Adiyaman)
  1. Tez No: 406076
  2. Yazar: AHMET ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ZAFER TEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışma 2013-2015 yılları arasında yapılmıştır. Ulubaba Dağı, Adıyaman il sınırları içindedir. Sintaksonomik çalışmalar esnasında 46 familya, 141 cins ve 228 taksa tespit edilmiştir. Araştırma alanının endemizm oranı % 20,61' dir. 120 örnek parsel değerlendirilmiştir. Hepsi bilim dünyası için yeni 12 bitki birliği tespit edilmiştir. Birliklerden 4 tanesi orman ve çalı, 8 tanesi step ve alpin step vejetasyonuna aittir. Tespit edilen birlikler ve bunların bağlı oldukları üst kategoriler aşağıdaki gibidir: Orman ve çalı vejetasyonu: Sınıf: Quercetea ilicis Br. - Bl. 1947 Ordo: Quercetalia ilicis Br. - Bl. 1931 em. Rivaz - Martinez 1975 Alyans: Quercion ilicis Br. - Bl. (1931) 1936 1. Birlik: Allio stamineae - Platanetum orientalidis Şimşek & Tel Alyans: Quercion calliprini Zohary 1962 2. Birlik: Querco brantii - Pinetum brutiae Şimşek & Tel 3. Birlik: Hedysaro pogonocarpii - Amygdaletum arabicae Şimşek & Tel Sınıf: Quercetea pubescentis Doingt Kraft 1955 Alyans: Abieto – Cedrion Quèzel, Barbero et Akman 1978 4. Birlik: Aethionemo lepidioidis - Quercetum cerridis Şimşek & Tel Step ve Alpin Step vejetasyonu: Sınıf: Astragalo – Brometea Quèzel 1973 5. Birlik: Poo pseudobulbosae – Astragaletum muschianii Şimşek & Tel Ordo: Onobrychido armanae - Thymetalia leucostomi Akman, Ketenoğlu ve Quèzel 1984 6. Birlik: Asperulo serotinae - Centranthietum longiflorii Şimşek & Tel 7. Birlik: Cousinio foliosae - Astragaletum gummiferi Şimşek & Tel 8. Birlik: Marrubio globosii - Tanacetetum amanii Şimşek & Tel Alyans: Phlomido armeniaceae - Astragalion microcephali Akman, Ketenoğlu, Quèzel & Demirörs 1986 9. Birlik: Thymo migricii - Hypericetum scabrii Şimşek & Tel 10. Birlik: Helichryso aucherii - Acantholimetum multiflorii Şimşek & Tel 11. Birlik: Thymo kotschyanii - Rheetum ribdes Şimşek & Tel 12. Birlik: Cyclotrichido niveae - Pennisetetum orientalidis Şimşek & Tel
Özet (Çeviri)
The study was conducted between 2013 and 2015 years. Ulubaba Mountain is located within the boundries of Adiyaman province. 46 family, 141 genera and 228 taxa were identified as results of syntaxonomyc studies. The endemism rate of research area is 20,61%. 120 quadrat were analyzed. 12 associations, all of which are new to science, were identified. Among these associations, 4 of them belong to forest and shrub, 8 of them belong to steppe and alpin steppe vegetations. Associations and their higher units are as follows: Classis: Quercetea ilicis Br. - Bl. 1947 Ordo: Quercetalia ilicis Br. - Bl. 1931 em. Rivaz - Martinez 1975 Alliance: Quercion ilicis Br. - Bl. (1931) 1936 1. Association: Allio stamineae - Platanetum orientalidis Şimşek & Tel Alliance: Quercion calliprini Zohary 1962 2. Association: Querco brantii - Pinetum brutiae Şimşek & Tel 3. Association: Hedysaro pogonocarpii - Amygdaletum arabicae Şimşek & Tel Classis: Quercetea pubescentis Doingt Kraft 1955 Alliance: Abieto – Cedrion Quèzel, Barbero et Akman 1978 4. Association: Aethionemo lepidioidis - Quercetum cerridis Şimşek & Tel Step ve Alpin Step vejetasyonu: Classis: Astragalo – Brometea Quèzel 1973 5. Association: Poo pseudobulbosae – Astragaletum muschianii Şimşek & Tel Ordo: Onobrychido armanae - Thymetalia leucostomi Akman, Ketenoğlu ve Quèzel 1984 6. Association: Asperulo serotinae - Centranthietum longiflorii Şimşek & Tel 7. Association: Cousinio foliosae - Astragaletum gummiferi Şimşek & Tel 8. Association: Marrubio globosii - Tanacetetum amanii Şimşek & Tel Alliance: Phlomido armeniaceae - Astragalion microcephali Akman, Ketenoğlu, Quèzel & Demirörs 1986 9. Association: Thymo migricii - Hypericetum scabrii Şimşek & Tel 10. Association: Helichryso aucherii - Acantholimetum multiflorii Şimşek & Tel 11. Association: Thymo kotschyanii - Rheetum ribdes Şimşek & Tel 12. Association: Cyclotrichido niveae - Pennisetetum orientalidis Şimşek & Tel