Aktif ve pasif RFID'ler kullanılarak hastanelerde yenidoğan bebekler için güvenlik sistemi
Security system design for newborn babies in hospitals using active and passive RFID
  1. Tez No: 406130
  2. Yazar: HASAN ULUTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL ASLANTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, hastanelerde yenidoğan bebek güvenliğini sağlayan kablosuz haberleşme ve bilgisayar yazılımı ile çalışan bir sistem gerçekleştirilmiştir. Hastanelerde her yıl, birçok yenidoğan bebek ya kaçırılmakta ya da karıştırılmaktadır. Sağlık Bakanlığı bu tür durumların önüne geçebilmek adına“Pembe Kod”isimli uygulama başlatmıştır. Mevcut uygulanan pembe kod yöntemlerinde yenidoğan bebeklerin güvenliği görevlilerin dikkatine bağlıdır ve görevliler hata yapabilmektedir. Geliştirilen RFID tabanlı güvenlik sistemi, hastane içerisinde güvenlikten sorumlu kişilerin iş yüklerinin hafiflemesini ve bebeklerin daha güvenli bir ortamda bulunmalarını sağlamaktadır. Sistem bu güvenliği sağlarken, günümüzde hemen hemen her alanda kullanılmaya başlanmış olan RFID teknolojisini kullanmaktadır. Platformdan bağımsız şekilde çalışan web tabanlı yazılım ile birlikte kullanılan RFID okuyucular ve etiketler, sisteme ilettikleri bilgilerle kullanıcıya gerekli bilgileri aktarmakta ve bebeğin güvenliği ile ilgili önlemleri almaktadır. Bu işlemi gerçekleştirirken bebeğin bileğine takılmak üzere tasarlanan RFID etiketlerde bulunan ısı ve ışık sensörlerini kullanmaktadır. Bu sensörlerden elde edilen bilgiler doğrudan RFID okuyucuya aktarılmakta ve veri tabanına işlenmektedir. Yazılım, veri tabanındaki bu bilgileri değerlendirip kullanıcıya bebekle ilgili uyarıları yapmaktadır. Bu bilgiler; bebeğin bilekliğinden sinyal alınıp alınmadığı, bilekliğin bebeğin bileğinden çıkartılıp çıkartılmadığı ve yetkili kişi tarafından sistem üzerinden izin verilen bebeğin odasına geri dönüp dönmediği olarak sıralanabilir. Bunun yanında bebek bilekliği ile anneye verilen okuyucular birbirleriyle eşleştirilerek annelere yanlış bebek verilmesinin de önüne geçilebilmektedir. Bu çalışmada ayrıca, uygulanan sistemle mevcut sistem karşılaştırılmıştır. Yapılan uygulamalı deneyler, uygulanan sistemin mevcut sistemden üstünlüğü ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, a hospital security system was developed for newborn infants, using wireless communication technologies and a software. Every year, many newborn babies are either kidnaped or exchanged with one another in hospitals. The ministry of health has launched an application named“Pink Code”so as to prevent these kid of incidents from happining. The safety of newborns depends on attention of hospital staff who are likely to make mistakes, in this application. Developed RFID based security system can aid staff who are responsible for security to alleviate their work load and it also provides babies with much secure environment in hospitals. The developed system uses RFID technology which have been used in allmost every field nowadays. RFID readers and tags which are used with the web based sotfware that works in depently from platform take precautions for the safety of babies, transmitting nacessary information to users. When performing this process, the system uses heat and light sensors on RFID tags which are designed to be wearable by the baby's wrist. Information obtained these sensors is transmitted directly to the RFID reader which sends it into database. The software evaluates this information on database and inform about the condition of the baby. These information can be listed as fallows, whether the signal is recived from the baby's wristlet, whether wristlet is removed from the baby's wrist whether the baby is returned to his/her room, who has given permission by the outhorized person over the system.