Azaltılmış toprak işleme koşullarına uygun ikinci ürün silajlık mısır çeşitlerinin belirlenmesi
Determination of second crop silage maize cultivars for reduced tillage conditions
- Tez No: 406131
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu araştırma, Kayseri'de ikinci ürün olarak yetiştirilebilecek melez silajlık mısır çeşitlerinin yeşil ot verimi ve kalitesine azaltılmış toprak işleme koşullarının etkisini incelemek amacıyla 22 adet melez mısır çeşidi kullanılarak tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekrarlı olarak 2013 yılında yürütülmüştür. Yeşil ot veriminden, nötrde çözünmeyen lif (NDF) oranı gibi bir çok özelliğin incelendiği bu çalışmada; en çok yeşil ot verimi Ada 8924 (8.54 t/da), 30B74 (7.68 t/da) çeşitlerinden elde edilirken, en uzun bitki boyu Truva (3.03 m), 30B74 (3.01 m) çeşitlerinde ve en uzun koçan boyu ise Prisca (31.61 cm ) ve ADV 2898 (31.11) çeşitlerinde ölçülmüştür. Bunlara ek olarak, en yüksek kuru madde oranı Bolson (% 25.55) ve Prisca (% 25.10), en düşük asitte çözünmeyen lif oranı (ADF) Prisca (% 23.67), ADV 2898 (% 23.75) ve nötrde çözünmeyen lif oranlarına ise yine Prisca (% 41.33), Bolson (% 42.49) çeşitlerinden elde edilmiştir. Azaltılmış toprak işlemede en yüksek yeşil ot verimine sahip olan beş çeşit sırasıyla ADA 8924, 30B74 ve Samada-07, Hido ve DKC 7221 iken, ADF değeri en iyi olan çeşitler sırasıyla Prisca, ADV 2898, Kerbanis ve Kopias ve NDF değeri en iyi olan çeşitler ise yine Prisca, Bolson, ADV 2898 ve Kerbanis'tir. Bu araştırma sonuçlarına göre Kayseri'de azaltılmış toprak işleme koşullarında ikinci ürün silajlık mısır olarak yüksek yeşil ot verimi için ADA 8924, 30B74, Samada, Hido ve DKC 7221 önerilirken; yüksek silaj kalitesi için ise Prisca, Bolson, ADV 2898, Kerbanis çeşitleri önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to determine effects of reduced tillage conditions to herbage yield and quality of second crop silage hybrid maize cultivars. For this reason, 22 hybrid maize cultivars were planted under randomized complete block design with three replications during the 2013 cultivation season in Kayseri province. In this research, some parameters were investigated from green herbage to neutral detergent fiber (NDF) and the highest green herbage yield, plant height and cob length were obtained by ADA 8924 (8.54 t/da) and 30B74 (7.68 t/da); Truva (3.03 m) and 30B74 (3.01 m); and Prisca (31.61 cm ) and ADV 2898 (31.11) cultivars, respectively. In addition to these, the highest dry matter, and the more digestible ADF and NDF rates were gathered by Bolson (25.55 %) and Prisca ( 25.10 %) ; Prisca ( 23.67 %) and ADV 2898 ( 23.75 %); and Prisca ( 41.33 %) and Bolson (42.49 %) cultivars, respectively. Under reduced conditions, top silage maize cultivars for herbage yield, ADF and NDF were ADA 8924, 30B74, Samada-07 and Hido ; Prisca, ADV 2898, Kerbanis and Kopias; and Prisca , Bolson, ADV 2898 and Kerbanis, respectively. According to this research, cultivars ADA 8924, 30B74, Samada, and Hido are suggested for the highest herbage yield while cultivars Prisca, Bolson, ADV 2898, and Kerbanis for the highest silage quality under reduced tillage conditions for the second crop silage cultivation in Kayseri.