Uçak motor muhafaza elemanında kullanılan kompozit malzemelerin mukavemetinin incelenmesi
Investigation of the strength of the composite materials used in aircraft engine cowlings
  1. Tez No: 406133
  2. Yazar: ARİF ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu deneyde HENKEL firmasının SİSTA markalı Poliüretan Köpüğü ile PPG Havacılık ve Uzay şirketi tarafından üretilen MIL-S-81773 parça numaralı elastomer dolgu malzemesi kullanılmıştır. Kompozit malzemelerde iki farklı amaçla dolgu maddesi kullanılabileceği bilinmektedir. Bunlardan birincisi mekanik özellikleri iyileştirmek için kullanılan takviye edici dolgu maddeleri, diğeri ise ticari alanda yaygın olarak kullanılan ve maliyet düşürücü olan dolgu maddeleridir.
Özet (Çeviri)
In this experiment, polyurethane foam and elastomer sealant with part number MIL-S-81773 was used. Filler in composite materials can be used for two different purposes. One of them is to improve mechanical properties of the reinforcing fillers. The other application is in the commercial field and known as cost-reducing fillers.