Organik düzenleyici uygulamalarının bazı toprak kalite parametreleri üzerine etkileri
Effects of organic conditioner applications on some soil quality parameters
  1. Tez No: 406161
  2. Yazar: İREM ZORBA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUTULLAH ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma farklı pH değerlerine sahip topraklarda çöp kompostu, tütün işleme atığı ve çeltik kavuzu kompostu uygulamalarının bazı toprak kalite parametreleri üzerine olan etkilerini sera koşullarında belirlemek üzere yürütülmüştür. Çalışmada kullanılan toprak örnekleri Samsun ili ve çevresinde yer alan arazilerden ve yüzeyden (0-20 cm) alınmıştır. Kullanılan düzenleyiciler farklı kurumlardan temin edilmiştir. Araştırma konusu örnekler; orta derecede ince, ince ve orta tekstürlü, asit, nötr ve alkalin reaksiyonlu, tuz içeriği düşük ve hafif, organik madde miktarı orta ve az, kireç içeriği az ve fazla olan topraklardır. Tesadüf parseller deneme düzeninde yürütülen çalışmada, çöp kompostu, tütün işleme atığı, çeltik kavuzu kompostu topraklara 4 farklı dozda (% 0, % 2.5, % 5.0, % 7.5) iki tekrarlamalı olarak uygulanmıştır. Hazırlanan karışımlarda bir aylık inkübasyon periyodundan sonra bitki yetiştirilmiştir. Denemenin sonrasında yapılan analiz ve değerlendirme verilerine göre, asit (Tepecik), nötr (ZFDA) ve alkalin (Çetinkaya) reaksiyona sahip topraklara ilave edilen çöp kompostu, tütün atığı ve çeltik kavuzu kompostunun, toprakların erozyona karşı direncini artırdığı, şişme-büzülme riskini düşürdüğü, toprakların kıvam limitleri ile işlenme tavında yakalanma olasılığını iyileştirdiği, bitkilere elverişli besin element içeriğini artırdığı belirlenmiştir. Düzenleyici etkinliğinin toprağın asit, nötr ve alkalin olma durumu ile kullanılan materyalin niteliğine ve uygulama dozuna göre değiştiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effects of rice husk compost, town waste compost and tobacco waste applications on some soil quality parameters in soils having different pH levels under greenhouse conditions. Soil samples used in this study were taken from (0-20 cm) depth of soil surface of the lands around Samsun. Conditioners were supplied from the different corporations. Soil samples are moderately fine, fine and moderate in texture, acidic, neutral and alkaline in pH, low in salt content, low and moderate in organic matter level and low and high in lime content. In a study conducted at the coincidence plot layout, compost waste, tobacco waste, rice husks for compost soil to 4 different doses (0 %, 2.5 %, 5.0 % and 7.5%) it was applied in two replications. After a one-month incubation period plants were grown in the prepared mixture. According to analyses and evaluation of the results, it was determined that applications of rice husk compost, town waste compost and tobacco waste into acidic (Tepecik), neutral (ZFDA) and alkaline (Çetinkaya) soils increased resistance of soils to erosion, decreased the swelling and shrinking risk of soils, improved consistency limits and plant available nutrient contents of soils. It was observed that effectiveness of soil conditioner changed depend on acid, neutral or alkaline soil reaction status application dose and material property of conditioner.