Ham, su ve etanol ekstrakt propolisin etlik piliçlerin performans ve bazı kan parametrelerine etkileri
Effects of raw, water and ethanol extract propolis on performance immun system and some blood parameters on broiler bredeers
- Tez No: 406162
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGİN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada, karma yeme ilave edilen ham, etanol ve su bazlı propolis ekstraktlarının, damızlık Ross-308 etlik piliçlerde (48 adet) gelişme performansı, kan AST, ALT, trigliserit, total protein, albümin, kalsiyum (Ca), fosfor (P), total antioksidan (TAS) ve total oksidan (TOS) değerleri üzerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma Ondokuz Mayıs üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftliğinde yürütülmüştür. Deneme grupları propolis katılmayan kontrol grubu, 400 ppm/kg etanol ile ekstrakte edilmiş propolis, 400 ppm/kg su ile ekstrakte edilmiş propolis ve 1200 ppm/kg ham formda propolis gruplarından oluşturulmuştur. Deneme piliçlerin 12-20 haftalık yaşları arasında yürütülmüş ve firma önerileri doğrultusunda besin madde ihtiyaçlarını karşılayacak deneme yemleri ile beslenmişlerdir. Deneme sonucunda canlı ağırlık artışı, yem tüketimi, yemden yararlanma oranı ve yaşama gücü, AST, ALT, trigliserit, total protein, albumin, Ca, P, IgA, IgY, IgM, TAS ve TOS değerleri bakımından gruplar arasında farklılıklar önemsiz bulunmuştur (P>0.05). Bu çalışmanın sonuçları damızlık etlik piliçlerin (Ross 308) yarka döneminde karma yeme ilave edilen farklı propolis ekstraktlarının gelişme performansı, kanda AST, ALT, trigliserit, total protein, albumin, TAS ve TOS değerleri üzerine etkisinin olmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effects unprocessed, ethanol-based and water-based propolis extracts on growth performance and some blood parameters such as AST, ALT, trygliceride, total protein, albümin, calcium (Ca), phosporus (P), total antioxidant status (TAS) and total oxidant status (TOS) in Ross-308 breeder broilers (48 birds). The study was conducted at Research and Practice Farm of Agricultural Faculty of Ondokuzmayis University. The experimental groups were as: control group, propolis extracted with 400 ppm/kg ethanol, propolis extracted with 400 ppm/kg water and 1200 ppm/kg unprocessed propolis. The study was conducted between 14 and 20th weeks and hens were fed according to the instruction of firm. The differences in terms of AST, ALT, trigliceride, total protein, albumin, Ca, P, IgA, IgY, IgM, TAS ve TOS values among the groups were not significant (P>0.05). The results of the study showed that the different propolis extracts added to ration had effect on growth performance, and some blood parameters (AST, ALT, triglyceride, total protein, albumin, TAS and TOS)in breeder broilers (Ross 308) during pullet period.