Dallanmış zincirli amino asitlerin in ovo veya kuluçka sonrası yem ile verilmesinin hindi palazlarında sindirim sistemi ve iskelet kas gelişimleri ve büyüme performansı üzerine etkileri
Effects of in ovo or early post-hatch feeding of branched amino acids on muscle development, meat quality and performance in turkeys
- Tez No: 406176
- Danışmanlar: PROF. DR. NUH OCAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Bu çalışmada dallanmış zincirli amino asitlerin (3:1:2 oranında L-Lösin, L-İzolösin ve L-Valin, DZA) ilave edildiği yeme erken veya geç erişimin 21 günlük büyüme performansı ile sindirim sistemi ve göğüs kası özellikleri üzerine (I. deneme) ve in ovo DZA'nın kuluçka randımanı, palaz kalitesi ve yukarıda sayılan diğer özellikler üzerine etkisi (II. deneme) incelenmiştir. I. denemede 288 adet günlük yaşta Hybrid Converter hindi palazı, 3 (yemleme zamanı, YZ) X 2 (DZA) faktoriyel düzende 6 gruba dağıtılmıştır. II. denemede enjeksiyonsuz (Kontrol) ve in ovo serum fizyolojik (SF) veya DZA (% 0.2) enjekte (kuluçkanın 22. gün 12. saatinde amniyon sıvısına 22 ml'lik 23-ga'lık iğne ile 1.5 ml) edilmiş (DZA) yumurtalardan elde edilen palazlar, 5 muamele grubuna (DZA ilavesiz, K veya ilaveli, KDZA, başlangıç yemine hemen, K48 veya 48 saat geç erişen, K48DZA ve in ovo DZA, DZA) dağıtılmıştır. I. denemede, DZA, yeme geç erişimden kaynaklanan canlı ağırlık kaybını, göğüs kası ağırlığını arttırarak düşürmüştür. II.
Özet (Çeviri)
The objectives of this study were 1) to determine the influence of the branched chain amino acids (3:1:2 ratio of L-Leucine, L-Isoleucine and L-Valine, BCAA) and fasting on growth performance, digestive tract and pectoralis muscles (PM) features (Experiment I) and 2) to determine the influence of in ovo feding of BCAA on hatchability, poult quality and its impact on other properties mentioned above (Experiment II). In experiment I, 288 0-day old Hybrid Converter poults as a factorial arrangement of 3 feeding time (EF, DF48 ve DF72) and 2 levels of BCAA (Control and BCAA,0.2%) were arranged into 6 groups. In experiment II, poults from untreated eggs (Control) and saline (0.9% saline, Sham control) or BCAA (0.2% BCAA in 0.9% saline at 22 d 12 h of incubation 1.5 ml) injected eggs were used. Experiments were continued respectively until 21 and 42 days of age.