Samsun il merkezinde kıyı yönetimi
Coastal management in Samsun
  1. Tez No: 406177
  2. Yazar: NÜKHET KONUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ ERGUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Mühendislik Bilimleri, Çevre Mühendisliği, Geodesy and Photogrammetry, Engineering Sciences, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Kıyı alanları tüm dünyada toplumlar için oldukça önemli alanlar olmuştur. Kıyı alanları, toplumun ekonomik ve sosyal değerlerine ek olarak oldukça zengin flora ve fauna olanakları ile deniz canlıları için habitat sağlamakta ve taşkın kontrolüne yardımcı olmaktadır. Son yıllarda, yasalardaki entegrasyon eksikliğinin etkin kıyı yönetiminde önemli bir problem olduğu belirtilmektedir. Bütünleşik kıyı alanları yönetimi, geleneksel kıyı alanları yönetiminden farklı ve onun eksik yönleri üzerine kurulu bir vizyona sahiptir. Geleneksel kıyı alanları yönetiminde olduğu gibi sadece çevresel ve ekonomik hedeflere değil, aynı zamanda kıyılardan dengeli ve sürdürülebilir faydayı esas alan karar alma-uygulama-denetim hedeflerine sahiptir. Bu çalışmada, Samsun ilinde nüfus, sanayi, turizm, balıkçılık faaliyetleri, kıyı ve deniz yapıları, çevre ve altyapının kıyı alanlarına etkisi incelenmiştir. Samsun iline ait çevre düzeni, imar, kıyı ve dolgu planları temin edilerek kıyısal alanlardaki planlamalar araştırılmıştır. Diğer yandan, mevcut kıyı-kenar çizgisinin durumunun Kıyı Kanunu çerçevesinde değerlendirilmesi yapılmış ve bu konuda öneriler sunulmuştur. Çalışmanın son bölümünde ise, Samsun ilinde kıyısal alan miktarının yıllara bağlı olarak değişimi ArcGIS 10 programının ArcMap modülü kullanılarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Coastal zones are spatial units with great importance worldwide. In addition to their economic and social values, coastal zones often possess unique flora and fauna and provide many essential services such as maintenance of habitats for commercial fish spawning and flood protection. Over the past several decades, policy-makers have indicated the lack of integration as a stumbling block for successful management of the coast. Integrated coastal zone management is such a concept that was proposed to manage the coastal zone using an integrated approach, regarding all espect of the coastal zone, including geographical and political boundaries, to ensure sustainability. Compared with traditional coastal zone management, integrated coastal zone management does not emphasise the needs of a single sector but takes a holistic view. In this thesis, the effects of population, industry, tourism, fishing activities, coastal construction and environment on coastal zones in Samsun was investigated. The landscaping plan, development plan, coastal and filling area plans of Samsun were evaluated in terms of coastal zone planning. Moreover, present shoreline was examined within the framework of Turkish Coastal Law. Finally, the variation of coastal zone was determined by using the ArcMap module of ArcGIS 10 programme as numerical.