Design of analog circuits via soft computing methods
Esnek hesaplama teknikleri ile analog devrelerin tasarımı
- Tez No: 406236
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF NACAROĞLU, PROF. DR. GÜLAY TOHUMOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tezde genetik programlamanın analog devre tasarımında yerel araştırma kabiliyetini geliştirmek için türleşmeye dayalı yeni bir yerel araştırma yöntemi sunulmuştur. Yöntem, temel olarak popülasyon içerisinde umut vaat eden elemanlar etrafında yoğun bir yerel araştırma yapmaya dayanmaktadır. Umut vaat eden bölgelerin bulunması için fazladan elektrik devresi benzetimine ihtiyaç yoktur. Uygulama kolaylığı ve fazladan hesaplama gerektirmemesi önerilen yöntemin başlıca avantajlarındandır. Yöntem Gausyen, sigmoid, küp ve kare işlev devrelerinin tasarımı problemlerinde denenmiştir. Her problem için standart genetik algoritma ve türleşmeye dayalı genetik algoritma rassal sayı üretecinin aynı değerlerle tohumlandığı 125 benzetim uygulanmıştır. Benzetim sonuçları göstermiştir ki önerilen yöntem standart genetik algoritmadan istatistiksel olarak % 99 güven ile daha iyidir ve türleşme yöntemi fazladan devre benzetimi gerektirmediği için algoritmanın toplam benzetim süresi çok fazla değişmemektedir. Farklı parametrelerin yöntemin performansı üzerine etkilerini araştırılmıştır. Gausyen ve sigmoid işlev devreleri tasarım problemleri farklı popülasyon değerleri için çözülmüştür. Yöntemin başarımının küçük popülasyonlarda arttığı ortaya çıkmıştır. Gausyen ve sigmoid işlev devreleri tasarım problemi farklı eşik düzeyleri için çözülmüş ve küçük eşik düzeylerinin türleşme üzerine katı şartlar oluşturduğu ve türleşme olayının pek çok kez oluşmadığı anlaşılmıştır. Bu yüzden de yöntemin başarımı düşük eşik düzeylerinde kötüleşmektedir. Kalıp olarak kullanılan eleman sayısının etkisini görmek için Gausyen devresi farklı kalıp eleman sayıları için çözülmüştür. Kalıp eleman sayısının az ve çok olmasının başarım üzerine negatif etkisinin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a simple speciation procedure to improve local search capability of the genetic algorithm in analog circuit design. Performing an intense search around prospering solutions is the main idea of the procedure. There is no need additional circuit simulation in order to detect promising search regions. Application simplicity and requiring no extra computation are the main advantages of the proposed procedure. The procedure is tested in Gaussian, sigmoid, cube, and square function circuit design problems. Two sets of 125 simulations are performed for each problem. The simulation results show that the method is statistically better than the canonical genetic algorithm with at least 99 % confidence, and since speciation method requires no additional circuit simulation, the total simulation time of the algorithm does not change too much. Effect of the different parameters on performance are investigated. Gaussian and sigmoid circuit design problems are solved for different population sizes. It is found out that effectiveness of the method increases in small populations. Gaussian and sigmoid circuit design problems are experimented for different speciation threshold coefficients, and it is concluded that lower threshold coefficient impose stringent condition on speciation, and speciation algorithm can not take place in most cases. Therefore, the performance of the procedure deteriorates for the lower threshold coefficients. The Gaussian circuit is designed for various template individual number to see effect of it. It is observed that both few and high number of template individuals have negative effect on the performance.