Rüzgâr santrallerinin şebeke bağlantı kriterlerinin incelenmesi
Investigation of wind power plants of grid connections criteria
  1. Tez No: 406308
  2. Yazar: MUHAMMED EMİN HACIBEKİROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEDRİ KEKEZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Tesisleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Dünya nüfusunun, kentleşmenin ve sosyal hayattaki refah düzeyinin artması, sanayileşmenin hızlı bir gelişme göstermesi ve yeni teknolojilerin kullanıma sunduğu cihazların çeşitlenmesi gibi faktörler enerji kullanımını arttırmış ve buna bağlı olarak enerji sektörünü günümüzün en önemli sektörlerinden biri haline getirmiştir. Günümüz şartlarında enerji üretiminde yoğun bir şekilde kullanılan fosil yakıtların çevreye zarar veren bileşenler üretmesi, yüksek maliyetli ve hızla tükenmekte olan kaynaklar olması gerçeği, insanları alternatif kaynaklar arayışı içine itmiş ve gelişen teknoloji ile beraber rüzgâr, güneş, su, jeotermal ve biyolojik kaynakları içeren yenilenebilir enerji kaynaklarına odaklanılmasına neden olmuştur. Bu kaynakları kullanan elektrik üretim tesisleri içerisinde rüzgâr enerjisi santralleri, düşük potansiyel riskler taşımaları, kurulum sürelerinin kısa oluşu ve yatırım maliyetlerinin diğer alternatiflere göre düşük olması sebebiyle dünya genelinde tercih edilmektedir. Rüzgâr enerjisinin kullanımının artışı ile birlikte rüzgâr türbinlerinin güç sistemleri üzerindeki etkilerinin incelenmesi de önemli bir sorumluluk haline gelmiştir. Gerçeleştirilen tez çalışmasında öncelikle ülkemizde rüzgâr türbinlerinin şebeke bağlantılarında dikkate alınması gereken kriterler irdelenmiş ve dünya üzerinde rüzgâr türbinlerinin şebeke bağlantılarında uygulanan kriterler ile karşılaştırılmıştır. Bunun yanında örnek bir test sistemi üzerinde ülkemize ait şebeke bağlantı kriterlerinin türbinlere uygunluğu analiz edilmiştir. IEEE 14 Baralı test sistemi DIgSilent PowerFactor yazılımı kullanılarak modellenmiştir. Bu sistem üzerine yeni bir rüzgâr santralinin eklenmesi durumu incelenmiş ve elde edilen sonuçlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Factors such as; rapid increase of the world population, urbanization and accordingly the level of prosperity in social life, ultimate development of industrialization and diversification of gadgets which have been created by new technologies, have raised the energy usage thus energy sector has become one of the most important sector nowadays. Under contemporary circumstances, fossil fuels which have been used intensively for producing energy have created components which are harmful for the environment. Moreover, their high cost and depletion of resources have triggered people for searching new sources. Thus, with the development of new technologies, (scientists) have focused on renewable energy sources which are based on wind, sunlight, water, geothermal and bio energy. Among the power plants which have used renewable sources, wind power plants have been preferred all around the world due to lower potential risk, shorter construction time and lower investment costs than other alternatives. With the increase of the usage of wind energy, it has become an important responsibility to analyze the effects of wind turbines on power systems. In this thesis, primarily the criterions in Turkey which have to be considered at the grid connections of wind turbines have been demonstrated and have been compared with the criterions in the World. Moreover, the grid connection criterions in Turkey have been analyzed on a sample test system. IEEE 14 Busbar Test System has been modelled with DIgSilent PowerFactor software. Moreover, the state of adding a new wind plant to the same system has been studied and obtained results have been presented.