Askeri gemilerde yaşam döngüsünün operasyonel ve mali analizi
Askeri gemilerde yaşam döngüsünün operasyonel ve mali analizi
- Tez No: 406309
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR BUĞRA ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Gemiler asırlardır ulaşım, ticaret ve savunma için kullanılan araçlardandır. Bu nedenle de gemi inşa sektörü oldukça köklü birikim ve tecrübeye sahip bir sanayi koludur. Askeri gemiler de ülke savunmalarının vazgeçilmez ve en önemli silahlı unsurları arasındadır. Gemilerin ömürleri ortalama 30-40 yıl arasındadır. Oldukça fazla sayıda alt sistem ve ekipmana sahip olmalarından ve dünya taşımacılık ticaretinde ilk sıralarda yer almalarından ve çok fazla sayıda olmalarından ötürü ömürleri boyunca sayısız ve yüksek maliyetli bakım onarıma tabi tutulmaktadırlar. İlk yatırım maliyeti sonrasında 30-40 yıllık ömürleri boyunca kullanım ve idameleri için harcanacak meblağın ilk yatırım maliyetinin dahi üzerinde olması bu sürecin optimize edilmesi ve en maliyet etkin şekilde sürdürülmesi ihtiyacını da beraberinde getirmektedir. Gemilerin yaşam döngüsünün mali boyutunun yanında çevreye olan etkileri de oldukça önemli bir husustur. 30-40 yıllık ömürleri boyunca sayıca ve boyut olarak birçok endüstri kolundan daha fazla atık/hurda parça kaynağı olan gemilerin söz konusu parçalar nedeniyle çevreye ne denli zarar verebileceği de aşikârdır. Bu durumun bir nebze dahi önüne geçebilmek maksadıyla gemi kaynaklı atık/hurda malzemelerin geri dönüşümünün/yeniden kullanımının sağlanması çevre temizliğine dolayısıyla dünyaya kayda değer bir fayda sağlayacaktır. Bu çalışma kapsamında askeri gemilerin ömürleri boyunca ihtiyaç bakım, onarım ve idame ihtiyaçları operasyonel ve mali açıdan analiz edilmiş, kullanım ve idame sürecinde bakım onarım faaliyetleri sonucunda ortaya çıkacak hurda/atık malzemelerin mümkün olması durumunda geri dönüşümünün sağlanması suretiyle ilave gelir elde edilmesi ve gemilerin çevreye olan olumsuz etkilerinin azaltılması hususlarında tavsiyelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ships have being used for transportation, commercial and defense purposes for centuries. Therefore, shipbuilding industry has a fairly deep-rooted knowledge and experience. Further to that, naval platforms are indispensable for the national defense and one of the most important armed elements. Ships have an average life between 30-40 years. They are subject to numerous and costly maintenance and repair throughout their lifespan due to great number of subsystems and taking place on the top in commercial transportation in worldwide. Due to the fact that utilization and maintainance cost of ships throughout their lifespan is even higher than the initial investment, life cycle process of ships should be optimized and maintained cost-effectively. Besides the financial aspect of their life-cycle, environmental impacts of ships are also crucial. Throughout their lifespan (about 30-40 years) because of ship's size and number, ships could be environmentally hazardous in respect to waste/scrap material parts that are more than most industries. With the intention of prevention of this situation, ensuring the recycling/reuse ship-based waste/scrap material will provide a significant benefit to the environment, thereby the world. Within the scope of this study, throughout the lifecycle of naval platforms, repair and maintainance requirements have been analyzed in terms of operational and financial aspects. In the stage of utilization and maintanence, possibility of recycling/reuse for waste/scrap material is evaluated. Finally, thanks to recycling/reuse some kind of recommendation are made with regard to obtaining additional revenue and reducing the negative impact to the environment.