Türkiye'deki kobi'lerin genel görünümü, sorunları ve hibelerden yararlanmasına yönelik istatistiksel bir analiz çalışması: yalova örneği
General outlook of smes in turkey, their main problems and an statistical analysis on smes' utilization level from grants: yalova sample
- Tez No: 406312
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEV TAŞKIN GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Dünya ekonomisi üzerinde etkili olan geniş çaplı krizlerde büyük işletmelerin hantal yapıları sebebiyle değişimlere ayak uyduramayarak ciddi ekonomik kayıplara neden olmasıyla birlikte KOBİ'lerin sosyal ve ekonomik açıdan önemi anlaşılmış ve II. Dünya Savaşı sonrası dönemde bu farkındalık giderek artmıştır. 1960'lı yıllar o güne kadar kitlesel üretimden istifade ederek hem kalitenin artmasını hem de maliyetlerin düşmesini sağlayan büyük ölçekli işletmelerin Batı'da artan hayat standartları ile ortaya çıkan talepleri ve değişen müşteri beklentilerini karşılayamaz hale gelmesine tanıklık etmiştir. KOBİ'lerin özellikle istihdam içerisindeki yüksek payları devletleri bu dönemde KOBİ'lere yönelik politikalar oluşturmaya yönlendirmiş ve 1980'den itibaren KOBİ'ler ekonominin baş aktörleri haline gelmiştir. Ülkemizdeki işletmelerin %99,9'unu oluşturan KOBİ'ler, istihdam başta olmak üzere ihracat, yatırım, Ar-Ge ve kredi kullanımı gibi alanlarda ülke ekonomisine ciddi katkılar sağlamakta ve ekonomik kimliklerinin yanı sıra bölgeler arası eşitsizlik farklarının giderilmesi gibi konulardaki sosyal etkileri ile kalkınmanın bileşenlerinden olan insani gelişmişliğe doğrudan etki etmektedir. Kalkınma planları başta olmak üzere gerek ulusal gerekse de bölgesel düzeydeki politika çalışmalarında KOBİ'lerin önemine değinilmekte ve politika araçlarının başlıca hedef kitlesi konumuna oturtulmaktadırlar. Buradan hedefle, barındırdıkları avantajların yanı sıra pek çok sorunla da yüz yüze olan KOBİ'lerin bu sorunlara kendi iç dinamikleri ile çözüm üreterek ekonomik ve sosyal katma değerlerinin artırılması adına pek çok kurum tarafından farklı içerik ve çeşitlilikte mali destek programları yürütülmektedir. İmalat sektörünün ekonomik büyüme üzerindeki etkisinin hizmet ve ticaret sektörlerine nazaran göreceli fazla olması sektörde faaliyet gösteren KOBİ'lerin destek programları kapsamında öncelikli olarak değerlendirilmesine neden olmaktadır. Bu bağlamda imalat sektörünü hedef alan mali destek programlarının hedef kitlelere ulaşma ve işletmelerin ihtiyaçlarına cevap verme adına gösterdikleri başarı bundan sonraki dönemde KOBİ'lerin ekonomideki etkinliğinin artırılması adına oldukça önemlidir. Tez çalışması kapsamında, KOBİ'lerin önemi ve sorunları üzerinde durulmuş ve Yalova ilinde imalat sektöründe faaliyet gösteren KOBİ'lerin mali destek programlarından istifade düzeyini belirlemek amacıyla analiz çalışmaları yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
During economis crisis that had an impact on the world economy and accompanied by that large enterprises couldn't keep in step with changes due to their cumbersome structure which caused serious economic loses, importance of SMEs have been understood in terms of their social and economic aspects and in the period of World War II this awareness has increased steadily. 1960s witnessed that times when large scale enterprises couldn't meet demands and changing customer expectations that occured associated with the rising living standards in the West while until that day they were achieving both to increase the quality and to reduce the costs by benefiting from mass production. Especially, large employment share of SMEs had led states to create policies for small and medium sized enterprises and after 1980s SMEs has became the main actors of the economy. SMEs that make up 99,9% of all enterprises in our country, provide significant contributions to national economy in areas such as exports, investment, R&D, credit use and especially employment, and additionaly to their economic identities they have an direct impact on human development which is a component of progress with their social effects on inhibiting inter-regional differences in terms of development. In policy studies desinged at both national and regional level and especially in development plans, importance of SMEs is mainly stated and they are addressed as the target group of policy instruments. For this reason, many institutions conduct variety of financial support programmes in different content to enhance economic and social value-added of SMEs', that are facing several problems as well as the advantages they host, by using their internal dynamics to solve these problems. Because of the significant effect of manufacturing sector on economic growth relatively higher than the service and trade sectors, SMEs operating in the sector were regarded as priority in support programmes. In this context, achievement of financial support programmes that targeting SMEs in manufacturing sector especially in terms of reaching target audience and responding to the needs of enterprises is very important in order to increase the effeciency of SMEs in the economy for the next period. In this thesis study, importance of SMEs and their problems have been evaluated from different aspects and analysis were carried out to highlight effeciency of SMEs in manufacturing sector in Yalova in terms of utilization from support programmes.