Yöremizdeki akut lösemili hastaların immünofenotipi ve hücre siklusu özelliklerinin akım sitometri tekniği ile incelenmesi
- Tez No: 40633
- Danışmanlar: PROF.DR. HALUK ARVAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
42 ÖZET Akut lösemiler, lösemik hücre populasyonunun normal lenfoid veya myeloid hücre farklılaşması sonucu ortaya çıkar. Morfolojik ve immünfenotipik özellikleri açısından geniş bir heterojenite gösteren lösemik hücrelerin tanımlanmasında monoklonal antikorların kullanımı ve akım sitometri tekniğinin uygulanması hücrelerin temel özelliklerinin güvenilir analizine imkan sağlamıştır. Bu çalışmaya Eylül 1993-Mayıs 1994 tarihleri arasında K.T.ü. Tıp Fakültesi Hastanesine başvuran akut lösemi tanısı ile izlenen hastalar ve K.T.ü. Tıp Fakültesi dışında akut lösemi tanısı olan toplam 29 hastanın peri ferik kan veya kemik iliği materyalleri alınmıştır. Çalışma grubumuzu toplam 14 ALL ve 15 AML tanısı alan hastalar oluşturmaktadır. Akut lösemili hastaların lösemik hücre populasyonunun hücre siklusu (G0/G1-S-G2/M fazları), ve DNA içeriği analiz edilmiştir. Çalışma grubumuza alınan hastalarda aneuploidi saptanmadı. Her iki hasta grubunda da düşük ve yüksek proliferatif hücre populasyonu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
43 SUMMARY Acute leukemia is due to lymphoid or myeloid differentiation of leukemic cell population. Because of the wide heterogenic i ty of the morphologic and immunophenotipic characteristics of leukemic cells, the application of monoclonal antibody and flow cytometry techniques was effective in analysis of the basic characteristics of these cells. This study was conducted between September 1993 and May 1994 in K.T.Ü. Faculty of medicine on 29 leukemia patients already diagnosed by peripheral blood or bone marrow material examination. Our study composed of patients with diagnosis of 14 ALL and 15 of AML. Analysis of DNA content and cell cycles of leukemic cell population was performed in acute leukemic patients. No aneuploidy was detected in our patients. Low or high proliferative cells population was observed in the both groups of patients.