Yöremizde üst solunum yolları enfeksiyonlu hastalara ait nazal sekresyonların ınfluenza ve avian ınfluenza yönünden incelenmesi
The evaluation of nasal secretions in patients with upper respiratory tract infection as regards influenza and avian influenza in our region
- Tez No: 248485
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜ ALTOPARLAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Tüm dünyada çok geniş hastalık spektrumlarına sahip olan ve yaygın görülen influenza infeksiyonları kendiliğinden iyileşebilen (self-limited) tipte olabileceği gibi, ağır komplikasyonlara yol açan ciddi hastalıklar şeklinde de görülebilmektedir.Akut solunum yolu hastalıklarının üçte ikisinden viruslar sorumlu olup, virolojik araştırmaların hızlı ilerlemesine paralel viruslarde hızla genetik değişime uğrayarak dünya üzerinde insan sağlığını tehdit eder hale gelmiştir. Okul çağı çocuklarda devamsızlıklara yol açtığı, erişkinlerde iş gücü kaybına sebep olduğu ve bölgemizde ki iklim şartları ve influenza sürveyans çalışmalarında ülkemizin 2003 yılına kadar dünya sağlık örgütünün web sitelerinde herhangi bir verisinin bulunmayışı, yöremizdeki grip etkeni Influenza viruslarının görülme insidansı ile ilgili hiçbir çalışmanın olmayışı göz önüne alınarak çalışmamızı planladık.Tüm yaş gruplarında, cinsiyet farkı gözetmeksizin ve dünyanın her yerinde görülebilen influenza milyonlarca ölüme sebep olan pandemilerin, epidemilerin ve sporadik vakaların başrol oyuncusudur. Dünya üzerini adeta oyununu rahatca oynayabileceği sahne gören influenza, tüm rollere girebilecek kılıflara sahip genetik değişimler ile asırlardan beri ve ilanihaye gelecek kuşaklar içinde karşımıza çıkıp bizi şaşırtacak donanıma sahiptir.İnfluenza virusunün etkisinin saptanması, bölgemizdeki prevalansının araştırılması amacı ile hücre kültürü yöntemi ile ajanı araştırdık.Yaptığımız çalışmada 97'si (%56.7) yetişkin, 74'ü (%43.3) çocuk olan 171 hasta örneğimiz bulunmaktadır. Yetişkin grubun 49'u (%50.5) erkek olup, 48'i (%49.5) kadınlardan oluşmaktadır. Çocuklarda ise 33'ü ( %44.6) erkek olup, 41'i ( %55.4) kızlardan oluşmaktadır.Tüm yaş gruplarında 27 hastada %15.8 Influenza A , 5 hastada %2.9 Influenza B , 7 hastada %4.1 Respiratory sinsitial virus (RSV) ve 11 hastada %6.4 Adenovirus (ADN) tesbit edilmiştir.Çocuklarda; 10 hastada %13.5 Influenza A, 4 hastada %5.4 Influenza B, 6 hastada %8.1 RSV, 10 hastada %13.5 ADN ve 1 hastada %0.6 H5N1 saptanırken, yetişkinlerde; 17 hastada %17.5 Influenza A, 1 hastada %1.0 Influenza B, 1 hastada %1.0 RSV, 1 hastada %1.0 ADN tesbit edilmiştir. Uyguladığımız çalışma grubunda parainfluenza virusune rastlanamamıştır. Çalışmamızda hastaların yaş ve cinsiyetlerine göre viral ajan görülme oranlarında bir fark bulunamamıştır. Viral etkenler arasında en fazla Influenza A saptanırken, en az Influenza B tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Influenza infections seen commonly and having broad disease spectrum all over the world have been observed as severe diseases leading to heavy infections as well as self-limited ones.Viruses are responsible for two thirds of acute respiratory disorders, and they under went to genetical changing fast and they started to threat the human health paralel to fast advancement of virologic researches.In school age children, considering that it leads to abseeteism and loss of labar in adults, and lack of the studies about the data in web sites of Health Organisation of the World untill 2003 and climate and Influenza survelance and there is no study about the incidence of Influenza virus, we planned to carry out this study.In all age groups, Influenza which may be seen in all over the world plays ımportant role in pandemic, epidemic or sporadic cases leading to deaths of millions regardless of considering age and gender. Influenza which accepts the earth as a place where it will perform its function comfortably has a equipment which will surprise as ın generations for the ages along with genetic changing?s hawing the covers suitable for every roles. The determination of the impact of Influenza virus and with the aim of investigating the prevalance of it in our region, we investigated the agent by means of cell culture.In study carried out, our sampling consisted of total 171 patients, 97 of whom are adults (56.7%) and 74 of them were children (43.3%) 41 of adult group were male (50.5 %) and 48 of them were female (49.5 %). 33 of the children were male (44.6 %) and 41 of the children were female (55.4 %).In all age groups, it was detected that there was Influenza A in 27 patients (15.8%) and Influenza B in 5 patients (2.9%), Respiratory Syncytial Virus in 7 patients (4.1%) and Adenovirus ADV in 11 patients (6.4%).In children, it was found out that there was Influenza A in 10 patients (13.5%) and Influenza B in 4 patients (5.4%) and RSV in 6 patients (8.1%) and ADV in 10 patients (13.5%) and H5N1 in one patient (1.0 %) while there was Influenza A in 17 patients (17.5%) and Influenza B in a patient and RSV in a patient and ADV in a patient.In our study, we couldn?t observe the virus of Parainfluenza in study group. In the study, there was no distinction in the prevalance of viral agent according to their age and genders. Among viral agents, Influenza A is the most common seen, and Influenza B is the least common seen.