Kalite yönetiminde hata türleri etkisinin analizi ve üretim sektöründeki uygulamaları
Failure modes and effects analyses under quality management and appli̇cati̇ons i̇n the manufacturi̇ng sector
  1. Tez No: 406350
  2. Yazar: AYŞENUR ERDİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET EKERİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Firmaların rekabet ortamında ayakta kalabilmeleri, müşteri istekleri, taleplerini zamanında karşılayabilmeleri ve müşteri memnuniyeti sağlayabilme amacına bağlı olarak bir kısım Kalite Kontrol Metotları geliştirilmiştir. Rekabet ortamında ayakta kalabilmenin, sürekli gelişmenin temel koşula haline gelen Sürekli ürün ve süreç geliştirme yönünde endüstriye yönelme, var olan sistemin tasarım, proses, üretim veya hizmet aşamalarında ortaya çıkabilir olası hataların, risk unsurların belirlenmesi ve önceliklerine göre sırlanması(RÖG) kapsamındaki Hata Türleri ve Etki Analizi(HTEA) tekniği hataların en aza indirgenmesine yardımcı olan önemli kalite kontrol ve analiz yöntemidir. HTEA çalışmasının başarılı şekilde uygulanabilmesine en önemli etken, çalışma kapsamındaki uygulamanın tam zamanında yapılmasıdır. Yani olay gerçekleştikten sonra yapılması değil, olayın hatanın gerçekleşmeden önce yapılması demektir. En iyi sonuca varılabilmek için HTEA ürün veya proses hata türlerinin, ürüne veya sürece eklenmeden önce yapılması, önlemlerin alınmasıdır. Hizmet veya Üretim Sektörlerinde olsun hayatın her aşamasında risklerin önlenmesine yönelik önemli iş için daha pratik, esnek, mantıklı ve sağlam yöntem olan HTEA bu çalışma kapsamında kullanılmıştır. Stratejik düzeyde risklerin ortadan kaldırılması yönünde Kalite Yönetiminde Uygulanabilen HTEA analizi ile ilgili araştırma ve literatür çalışmalarına yer verilmiştir. Bu sürecin kalite kontrol analiz yöntemiyle nasıl işlediğini, yapılmış örnek HTEA çalışmalarında ve bizzat bu çalışma kapsamdaki uygulamalarda bulunarak gözlemlenmiştir. Bu çalışmanın temel amacı kapsamında, İşletmeler bünyesinde etkinliği ve verimliliği arttıracak, Toplam Kalite Yönetimi sürecinde ortaya çıkan problemlerin basit ancak etkili şekilde çözüm bulmayı amaçlayan Poka-Yoke uygulaması ve HTEA uygulamalarına değinilmiştir. Çalışma kapsamındaki analizlerde HTEA adımları, üretim tasarım, hizmet ve süreç aşamalarında uygulanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Parts of quality control methods have been developed for company (firms) to survive in the competitive environment and to meet and provide customer demands, request customer satisfaction on time. Failue Modes and Effects Analysis technique which has become a basic requirement of continuous improvement, proceed production and process improvement orientation towards industrial improvement ,survived in a competitive environment, possible errors may occur under exisiting system in the phase of design, process,production or service and Identification and glazing(ranking) risk factors according to risk priority numbers, is an important quality control and analysis to help at least to the reduction of errors. To achive a greatest value, the FMEA must be applied before a product or process failure mode has been incorporated into a product or process. Up front time spent properly completing a FMEA, when changes of product and process can be most easily and inexpensively implemented, will minimize late change crises. A FMEA can reduce or eliminate the chance of implementing a preventive and corrective change, which would create an even larger concern. Significant savings in design and engineering time and other costs could be realized. In order to reach the best results in, product or process errors types of FMEA, to be done before adding the product or process as long as the measures to be taken. In the scope of this study, FMEA is used which is reasonable, robust,practical and flexible method in service or manufacturing sector to get more for their important work for the prevention of risks at every stage of life. According to the elimination of risks in the Strategic level, Research and literature studies of FMEA (Failure Modes and Effects Analysis) analysis which is Applicable for Quality Management are included. It has been observed how to handle the quality control analysis of this process via me, engaging within the practices and studies of this scope and under the performed examples of studies of FMEA. Underlying the purpose of this study, It was referred the target to increase the activity and efficiency in the business and Poka-Yoke application by investigating the effective and simple solution arose the problems in the Total Quality Management. In the Analysis of the scope of this study, steps of FMEA were being implemented in the stages of design, production, processes and production