A system development for large scale soil model generation and earthquake hazard simulation
Büyük ölçekli zemin modeli üretimi ve deprem tehlike simülasyonları için sistem geliştirilmesi
  1. Tez No: 406358
  2. Yazar: RAFET ŞİŞMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
İstanbul Kuzey anadolu Fay hattından dolayı Türkiye'nin en depremsel bölgelerinden biri olduğundan dolayı, İstanbul'un sismik savunmasızlığını değerlendirmek için bu çalışama amaçlandı.Gerekli verinin toplanması, depolanması ve gerekli analizlerin büyük ölçek sayılabilecek olan şehir veya ilçe ölçeğinde yapılması, bizi bu süreçler için bir sistem geliştirmeye zorlamıştır. Bu büyüklükteki çalışma alanları için bilgisayar desteği ve kusursuz algoritmalar gereklidir. Bu nedenle, bu çalışma model üretimi ve tehlike simülasyonları için sistem geliştirmeyi amaçlamıştır. Bölgenin zemin profili ve hız profili, bölgenin dinamik etkilere tepkisi için çok önemlidir. Geliştirilen sistem dijital bir zemin modeli oluşturmak için CBS veritabanındaki sondaj ve kırılma mikrotremör verilerini kullanır. Sistemimizin bir çıktısı olarak, girdi olan CBS verisiyle alakalı herhangi bir noktada zemin profili ve düşey hız profili elde edilebilir. Bu çalışma kapsamında geliştirilen sistem sayesinde, anakaya yüzeyinden etkiyen bir yer hareketi tanımlanarak büyütülmüş yer hareketi parametreleri elde edilebilmektedir. Zemin büyütmesi bir boyutlu eşdeğer lineer yaklaşımla modellenmiştir. Zemin tepki analizlerinin gerçekleştirilmesi zemin hakim frekanslarını, zemin hakim periyotlarını ve büyütme oranlarını hesaplamamıza izin verir. Geliştirilen sistemin yeteneklerini göstermek için İstanbul'un Zeytinbrnu ilçesi için bir vaka çalışması gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since İstanbul is one of the most seismically risky zones in Turkey as a result of North Anatolian Fault zone, we are motivated for this study to asses İstanbul's seismic vulnerability. Gathering and storing required data and performing reqired analysis in city or district scale, which can be assumed as large scale, forced us to develop a system for this processes. For study areas in such large scales computational support and sound algorithms are required. Therefore, this study aimed to develop a system for model generation and hazard simulations. Soil profile and velocity profile of a site is of great importance for site responses to dynamic effects. The developed system utilizes borehole and Refraction Microtremor data stored in GIS database to generate a digital soil model. It is possible to obtain soil profile and vertical velocity profile at any point related with input GIS data as an output of our system. Defining an input ground motion acting at bedrock surface, amplified ground motion parameters can be obtained through the system developed in the scope of this study. Soil amplification was modeled with one dimensional equivalent linear approach. Performing site response analysis allows us to calculate fundamental frequencies, fundamental periods and amplification factors. A case study was also carried out for Zeytinburnu district of İstanbul to demonstarate capabilities of the developed system.